Čína se dere rázně dopředu a hodlá měnit pravidla hry. Zaznělo hlasité varování

NÁZOR – Mao Ce-Tung jednou poznamenal, že revoluce není večerní párty, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm dodává, že večerní párty nepředstavují rovněž vztahy mezi velmocemi, ani když mají dočasně podobu štědré hostiny v pekingském Zakázaném městě, kde se ve středu konala slavnost pro Donalda Trumpa, přičemž americký prezident byl prvním zahraničním politikem, na jehož počest čínští komunisté uspořádali banket v tomto paláci.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Dočasný románek

Peking je podle britského serveru zběhlý v podobném lichocení a návštěvu amerického prezidenta v rámci jeho cestě po Asii patřičně vyšperkoval - zorganizoval například uvítací slavnost, při níž čínské děti křičely: „Vítejte v Číně! Milujeme vás!“

Zdá se, že tato taktika – alespoň pro zatím – zafungovala, konstatuje The Guardian. Podotýká, že návštěva byla pompézní, neuvěřitelná, parádní, působivá, skvělá a nezapomenutelná a Trump byl nadšen, hovořil o velké chemii panující mezi ním a Si Ťin-pchingem – „mimořádným člověkem“, k němuž chová „neskutečně vřelé“ pocity –, což působilo jako skutečný románek.

Muž, který obviňoval Čínu ze znásilňování americké ekonomiky a sliboval, že ji označí za měnového manipulátora hned první den v úřadě (což stále neučinil), prohlásil, že (vzájemné) obchodní vztahy jsou neférové, ale vinil z toho své předchůdce, nikoliv Peking,“ poukazuje editorial. Dodává, že Trump následně na Twitteru napsal, jak se těší na budování ještě silnějšího vztahu.

Trump si zřejmě užívá návštěvy autoritářských zemí více než návštěvy tradičních demokratických spojenců, připomíná liberální deník. Konstatuje, že americký prezident neměl zájem věnovat sebemenší pozornost otázce lidských práv, například aktivistům a disidentům, kteří museli během jeho návštěvy zůstat v domácím vězení.

Americký ústup z globální vůdčí pozice je dárkem pro Peking. Tento týden jsme se dozvěděli, že USA budou jedinou zemí stojící mimo pařížskou dohodu (o klimatu), pokud prezident dodrží svůj slib a odstoupí od ní, zatímco Si posunuje Čínu do pozice premianta v boji s klimatickou změnou,“ píše The Guardian. Očekává, románek mezi Pekingem a Washingtonem sotva potrvá dlouho, Trump se dle očekávání drží své nekonsistence a poznámka čínského prezidenta, že zájmy obou zemí se „velmi sbližují“, je pouhým úskokem.

Čínské jídlo se bude těžko trávit

Jednotlivé dohody nikterak neřeší strukturální obchodní problémy, navíc mnoho dokumentů, které Peking podepsal, jsou jen nezávazná prohlášení o záměrech, zdůrazňuje prestižní server. Konstatuje, že ani společné rozhořčení kvůli Severní Koreji nemůže zamaskovat rozdílné zájmy a priority a pokud americká administrativa mluví o indicko-tichomořské oblasti, podtrhuje své obavy z čínského vzestupu.

V USA se pohled na Peking zostřuje. Čínské pohrdání Spojenými státy je zřetelné, ze strany obyvatel i vedení, stejně jako (čínské) rostoucí sebevědomí ve světě a otevřené sledování globálních ambicí,“ pokračuje editorial. Připomíná, že asijská mocnost roky nalévá peníze do své armády, aby se vyrovnala USA a letos otevřela své první zahraniční vojenské základny.

Mamutí infrastrukturální projekt nové hedvábné stezky rovněž naznačuje čínské regionální ambice, které se nejlépe ukázaly minulý měsíc na sjezdu komunistické strany, uvádí britský deník. Vysvětluje, že nebyl důležitý pouze z hlediska upevnění ohromné moci Si Ťin-pchinga, ale předně ohlašoval návrat Číny, která hodlá zaujmout místo ve světě, na něž má nárok a v rámci toho také upravit pravidla.

Bude to éra, kdy uvidíme Čínu přibližovat se k hlavnímu pódiu,“ cituje editorial slova čínského prezidenta, podle něhož se má země stát vzorem pro ostatní. V rámci této vize „velmocenské diplomacie s čínskými prvky“ bude zajisté nabízet další lákavé hostiny, avšak USA a ostatní státy je budou jen špatně trávit, očekává The Guardian.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékaři prohlédli severokorejského vojáka. To co v něm našli ještě nikdy…

17.11.2017 21:57 Aktualizováno Soul/Pchjongjang - Severokorejský voják, který v pondělí uprchl přes hranici do Jižní Koreje a byl…

Do KLDR přiletěl vyslanec čínského prezidenta

17.11.2017 14:51 Pchjongjang - Do severokorejské metropole dnes přicestoval zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si…

Lidé v KLDR přežívají díky černým trhům. Kromě jídla jsou nejžádanější…

17.11.2017 12:40 Pchjongjang - Severní Korea už léta funguje pomocí přídělového systému. Jenže pád Sovětského svazu…

Japonský vlak odjel o 20 sekund dříve. Železnice se lidem omluvila

17.11.2017 10:10 Tokio - Japonská železniční společnost se omluvila zákazníkům za to, že jeden z jejích expresů,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama