V Austrálii rezignoval kvůli dvojímu občanství další politik

Canberra - Kvůli dvojímu občanství se poslanec australské vládní liberální strany John Alexander dnes vzdal svého mandátu. Vládní koalice Malcolma Turnbulla tak přišla o parlamentní většinu, ale premiér řekl, že nehodlá vypsat předčasné volby.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Austrálie

Podle australského tisku se budou muset konat doplňovací volby v sydneyském okrsku Bennelong, za nějž byl někdejší tenisový šampion Alexander zvolen.

V médiích se spekulace o jeho možném dvojím občanství objevila před pěti dny. Sedmašedesátiletý Alexander nebyl schopen poskytnout důkaz, že mu rodem nenáleží také britské občanství. Jeho otec Gilbert se v Británii narodil, ale v Austrálii žil od dětství.

"Je mojí povinností rezignovat a udělám to. Je třeba situaci vyjasnit co nejrychleji," řekl Alexander na tiskové konferenci.

Po zprávě o svých možných problémech Alexander přiznal, že se britského občanství nikdy nevzdal a že není schopen dohledat, zda to neučinil jeho otec. Věří ale, že tomu tak bylo. Pokud se bude chtít o mandát znovu ucházet, musí se britského občanství vzdát.

Turnbull dříve řekl, že poslanci, kteří si nejsou jisti, zda nemají dvojí občanství, by měli okamžitě odstoupit. Podle australských zákonů se lidé s dvojím občanstvím nemohou ucházet o volené funkce. Po Alexanderově odchodu má teď vláda 74 ze 150 poslanců a opírat se bude o hlasy dvou nezávislých, kteří jsou ochotni ji podpořit.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ženy obviněné z vraždy Kima prý platili za účast v řadě žertů

22.02.2018 21:13 Kuala Lumpur - Bratr severokorejského diktátora Kim Čong-nam zemřel loni v únoru na letišti v…

Další zlatá medaile pro Česko na ZOH! V čem jsme nejlepší?

22.02.2018 20:40 Aktualizováno Kangnung - Česká republika si veze z dějiště Zimních olympijských her další zlatou medaili.…

Jižní Korea zaplatila za sestru diktátora majlant. Užívala si luxusu, v…

22.02.2018 12:57 Soul - Mladší sestra diktátora Kim Čong-una a její doprovod během jejich třídenní návštěvy na…

Na závěr OH vyšle Severní Korea vysokého generála, USA Ivanku

22.02.2018 10:51 Soul - KLDR vypraví do Jižní Koreje další vysokou politickou delegaci, která se zúčastní nedělního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama