V Austrálii rezignoval kvůli dvojímu občanství další politik

Canberra - Kvůli dvojímu občanství se poslanec australské vládní liberální strany John Alexander dnes vzdal svého mandátu. Vládní koalice Malcolma Turnbulla tak přišla o parlamentní většinu, ale premiér řekl, že nehodlá vypsat předčasné volby.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Austrálie

Podle australského tisku se budou muset konat doplňovací volby v sydneyském okrsku Bennelong, za nějž byl někdejší tenisový šampion Alexander zvolen.

V médiích se spekulace o jeho možném dvojím občanství objevila před pěti dny. Sedmašedesátiletý Alexander nebyl schopen poskytnout důkaz, že mu rodem nenáleží také britské občanství. Jeho otec Gilbert se v Británii narodil, ale v Austrálii žil od dětství.

"Je mojí povinností rezignovat a udělám to. Je třeba situaci vyjasnit co nejrychleji," řekl Alexander na tiskové konferenci.

Po zprávě o svých možných problémech Alexander přiznal, že se britského občanství nikdy nevzdal a že není schopen dohledat, zda to neučinil jeho otec. Věří ale, že tomu tak bylo. Pokud se bude chtít o mandát znovu ucházet, musí se britského občanství vzdát.

Turnbull dříve řekl, že poslanci, kteří si nejsou jisti, zda nemají dvojí občanství, by měli okamžitě odstoupit. Podle australských zákonů se lidé s dvojím občanstvím nemohou ucházet o volené funkce. Po Alexanderově odchodu má teď vláda 74 ze 150 poslanců a opírat se bude o hlasy dvou nezávislých, kteří jsou ochotni ji podpořit.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Test panenství? Indonéská armáda a policie krutou praktiku stále vykonává

23.11.2017 07:29 Jakarta - Indonéská armáda a policie u uchazeček stále provádí test panenství, vykonává je pod…

My a teroristé? Severokorejská reakce je opět plná výhrůžek

22.11.2017 14:43 Pchjongjang - Vážná provokace a násilné omezování, komentovala severokorejská státní média…

Letadlo námořnictva USA se zřítilo do moře, na palubě bylo 11 lidí

22.11.2017 12:31 Aktualizováno Tokio - Letoun amerického vojenského námořnictva se dnes zřítil do moře jihovýchodně od japonského…

Poplach na Bali, obyvatelé a turisté prchají před probouzející se sopkou

22.11.2017 10:07 Bali - Tisíce lidí tu žije. Dalších mnoho set zde tráví dovolenou. Přesto všichni utíkají, jako by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama