Asijské země podlézají Trumpovi. Nejrafinovaněji na to šla Čína

Peking/Soul - První polovina asijské cesty amerického prezidenta Donalda Trumpa se jeví jako demonstrace umění lichotky. Světoví státníci se ucházejí o přízeň muže, jenž byl do jihokorejského Národního shromáždění uveden jako "vůdce světa".

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Donald Trump

"Jsou si vědomi (hostitelé), že na tohoto prezidenta lichocení obzvlášť platí," uvádí Lindsey Fordová z expertní skupiny washingtonské neziskové organizace Asia Society. Dodala, že zejména Číňané snahami potěšit prezidentovo ego "rozhodně šetřit nebudou".

Japonský premiér Šinzó Abe se jen překonával, aby mohl s Trumpem navázat vřelé přátelství. Pozval amerického prezidenta na partii golfu na nejlepší hřiště, kde se k nim přidal národní šampion a chuť domova: k obědu se servíroval hamburger plněný americkým hovězím. Abe Trumpovi také daroval kšiltovku s podpisy obou státníků a nápisem "Donald a Šinzo. Učiňme naše spojenectví ještě skvělejší", který odkazoval na heslo Trumpovy kampaně.

V jihokorejském prezidentském Modrém domě figurovali u přivítání vojáci v barevných uniformách a houf dětí, jež státníka při příjezdu vítaly s jekotem jako by to byl asijský Justin Bieber.

"Mám za to, že první rok ve funkci vám ještě neuběhl," řekl Trumpovi jihokorejský prezident Mun Če-in. "Ale v tom, abyste učinil Amerikou opět skvělou, jak jste slíbil během své kampaně, jste notně pokročil".

Následoval banket s příchutí přemrštěné svatby, jemuž dominovalo logo "Půjdeme cestou společnou" a koláž fotografií nejšťastnějších momentů, jež spolu Trump a Mun zažili. Vůbec nevadilo, že se setkali pouze třikrát a většina fotografií zachycovala ty samé momenty, jen z různých úhlů.

Pompéznost c Číně propukla ihned po příletu a velkolepost oslav překonávala i čínské standardy. Hlavy států zde na letišti obvykle přivítají při skromné recepci. Ale v případě Trumpa tomu tak nebylo. Prezidenta a první dámu uvítali čínští a američtí hodnostáři, vojáci vypínali hruď a kapela hrála vojenskou hudbu. Desítky dětí poskakovaly a skandovaly: "Vítejte, vítejte."

Zlatý hřeb ovšem nastal ve čtvrtek: při uvítacím ceremoniálu ve Velkém sálu lidu, kde se konají sjezdy Komunistické strany Číny, čestná stráž čítala několik stovek. Přivítání Trumpa zcela uzemnilo.

zdroj: YouTube

"Vojenská přehlídka dnes ráno byla úžasná. A celý svět se díval," komentoval událost americký prezident. Prý mu posléze volali z celého světa. "Nic krásnějšího si nejde představit," dodal.

"Číňané přišli na to, jak se dostat Trumpovi na kobylku: musí se mu lichotit," komentoval asijské turné Mike Chinoy, odborník na východní Asii. "A ohromit cizí diplomaty Čína vskutku umí," dodal.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderná válka ještě letos? Severní Korea odpálí balistickou raketu na USA,…

20.11.2017 16:49 Soul - KLDR je prý blízko k sestrojení balistické střely, která by měla dolet tak velký, že by…

Japonsko a uprchlíci? Země patří k nejméně vstřícným. OSN žádá po Tokiu…

20.11.2017 15:22 Tokio - Japonsko patří k nejméně vstřícným zemím světa pro uprchlíky. V roce 2016 jich přijalo 28,…

Řešení rohingské migrační krize? Čína představila svůj plán

20.11.2017 15:15 Peking - Do rohingské krize mezi Barmou a Bangladéšem se vložila Čína. V první fázi plánu má být…

Připravuje se Čína na válku? Těmito zbraněmi si chce zajistit vítězství…

20.11.2017 09:57 Peking/Washington - Štěstí přeje připraveným, myslí si nejspíš v Číně. Spojené státy americké mají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama