Asijské země podlézají Trumpovi. Nejrafinovaněji na to šla Čína

Peking/Soul - První polovina asijské cesty amerického prezidenta Donalda Trumpa se jeví jako demonstrace umění lichotky. Světoví státníci se ucházejí o přízeň muže, jenž byl do jihokorejského Národního shromáždění uveden jako "vůdce světa".

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Donald Trump

"Jsou si vědomi (hostitelé), že na tohoto prezidenta lichocení obzvlášť platí," uvádí Lindsey Fordová z expertní skupiny washingtonské neziskové organizace Asia Society. Dodala, že zejména Číňané snahami potěšit prezidentovo ego "rozhodně šetřit nebudou".

Japonský premiér Šinzó Abe se jen překonával, aby mohl s Trumpem navázat vřelé přátelství. Pozval amerického prezidenta na partii golfu na nejlepší hřiště, kde se k nim přidal národní šampion a chuť domova: k obědu se servíroval hamburger plněný americkým hovězím. Abe Trumpovi také daroval kšiltovku s podpisy obou státníků a nápisem "Donald a Šinzo. Učiňme naše spojenectví ještě skvělejší", který odkazoval na heslo Trumpovy kampaně.

V jihokorejském prezidentském Modrém domě figurovali u přivítání vojáci v barevných uniformách a houf dětí, jež státníka při příjezdu vítaly s jekotem jako by to byl asijský Justin Bieber.

"Mám za to, že první rok ve funkci vám ještě neuběhl," řekl Trumpovi jihokorejský prezident Mun Če-in. "Ale v tom, abyste učinil Amerikou opět skvělou, jak jste slíbil během své kampaně, jste notně pokročil".

Následoval banket s příchutí přemrštěné svatby, jemuž dominovalo logo "Půjdeme cestou společnou" a koláž fotografií nejšťastnějších momentů, jež spolu Trump a Mun zažili. Vůbec nevadilo, že se setkali pouze třikrát a většina fotografií zachycovala ty samé momenty, jen z různých úhlů.

Pompéznost c Číně propukla ihned po příletu a velkolepost oslav překonávala i čínské standardy. Hlavy států zde na letišti obvykle přivítají při skromné recepci. Ale v případě Trumpa tomu tak nebylo. Prezidenta a první dámu uvítali čínští a američtí hodnostáři, vojáci vypínali hruď a kapela hrála vojenskou hudbu. Desítky dětí poskakovaly a skandovaly: "Vítejte, vítejte."

Zlatý hřeb ovšem nastal ve čtvrtek: při uvítacím ceremoniálu ve Velkém sálu lidu, kde se konají sjezdy Komunistické strany Číny, čestná stráž čítala několik stovek. Přivítání Trumpa zcela uzemnilo.

zdroj: YouTube

"Vojenská přehlídka dnes ráno byla úžasná. A celý svět se díval," komentoval událost americký prezident. Prý mu posléze volali z celého světa. "Nic krásnějšího si nejde představit," dodal.

"Číňané přišli na to, jak se dostat Trumpovi na kobylku: musí se mu lichotit," komentoval asijské turné Mike Chinoy, odborník na východní Asii. "A ohromit cizí diplomaty Čína vskutku umí," dodal.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Korea zřejmě zahájila testování jednoho z jaderných reaktorů

16.03.2018 12:11 Pchjongjang/Soul - Severní Korea pravděpodobně zahájila předběžné testování jednoho z jaderných…

Jižní Korea a USA prý zkrátí dubnové vojenské manévry

16.03.2018 11:01 Soul - Jižní Korea a Spojené státy zkrátí společné vojenské manévry, které mají začít v dubnu, a…

Nelidské zacházení s přistěhovalci? Austrálie poskytne mimořádná víza…

16.03.2018 08:08 Canberra/Pretoria - Australská vláda zvažuje podle informací z britsko-irského deníku The Sunday…

Mezinárodní soudní dvůr může stíhat Duterteho ještě rok, tvrdí aktivisté

15.03.2018 19:25 Manila/Haag - Filipínského prezidenta Rodriga Duterteho může  Mezinárodní soudní dvůr ještě rok…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama