Jak zlikvidovat sousedy? Severní Korea měla šílený tajný plán

Pchjongjang/Soul - Obrovský výbuch utrhne budově střechu, stavba se krátce na to zřítí. Přes dým a prach není nic vidět, ale po pár minutách spatří lidé konečně tu hrůzu. Pod troskami budovy leží mrtví politici, vše na kameru zachytí japonský novinář. Takhle nějak má vypadat ideální scénář Severní Koreje na likvidaci jihokorejské vlády.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Život v KLDR

Píše se rok 1983. Jihokorejský prezident Čon Tu-hwan je na státní návštěvě v Barmě. Politik nechvalně známý jako řezník z Kwangdžu si je vědom toho, že jeho vojenská vláda naráží v Jižní Koreji na nemalé problémy. I přes dohled Spojených států vznikla v zemi jedna z nejkrvavějších diktatur, který se může směle rovnat s brutalitou severokorejského režimu.

Vraždou Čon Tu-hwana by Severokorejci svým sousedům nejspíš i pomohli. V té době se proto zrodil plán, který měl rychle a jednoduše odstranit jihokorejské politiky. Zahraniční návštěvy jsou přitom jedinečnou událostí, při kterých mohou tajní agenti nečekaně udeřit.

To se jim také skoro podařilo 9. října 1983. Sedmnáct Jihokorejců v deset ráno postávalo na platformě v mauzoleu v Barmě, prezident Čon však mezi nimi nebyl. Politik čekal na barmského ministra zahraničí, aby společně mohli ceremoniálně vstoupit do budovy, objevilo se však zdržení, což je nejspíš jediný důvod, proč Čon z pokusu o atentát vyvázl živý. Nastražená bomba tehdy zabila politiky v mauzoleu, mezi nimi byli také členové vládnoucího kabinetu.

O tři dny později už pátrá svět po třech severokorejských vojácích, kteří mají atentát na svědomí. Zatím se jim daří unikat mezinárodní policii, ale na poslední chvíli je zradí i vlastní země, když jim seberou veškeré možnosti k útěku. V té době panuje mezi severokorejskými vojáky přesvědčení, že než aby se nechali zajmout, radši zvolí sebevraždu. V Ideálním případě by s sebou měli vzít i co nejvíc nepřátelských životů.

Vojáci jsou později dopadení, jeden při sebevražedném útoku zabije sebe i další tři barmské ozbrojence, další dostane trest smrti oběšením a ten poslední výměnou za zpověď vyjednal doživotní trest. Pchjongjang podle očekávání nepřiznal, že by se mělo jednat o severokorejské občany.

Ačkoliv výbuch zabil spoustu politiků, hlavní cíl Severní Koreje unikl. Atentát je tak považován za neúspěšný, Pchjongjang se však mohl z chyb poučit. Od té doby žádné další pokusy Severní Korea zatím neuskutečnila, bezpochybně má však připravené i další plány pro případ nouze.

S čím KLDR v té době nejspíš nepočítala, bylo narušení diplomatických vztahů. Socialistická Barma měla v té době relativně blízko ke Kim Ir-Senovi, po atentátu, při kterém zemřelo i několik politiků a občanů Barmy, s ním veškeré diplomatické styky přerušila. K obnovení vztahů došlo až v roce 2007.

Barma se mezitím vydala na cestu demokratizace. Poškozené mauzoleum bylo opraveno a dostalo jméno po politikovi Aun Schan. V roce 1988 se však zavřelo kvůli tomu, že Aun Schanova dcera Aun Schan Su Ťij se stala symbolem a tváří demokratického hnutí, které se pokoušelo o změnu režimu v zemi.

Peking na atentát reagoval vskutku naštvaně, několik měsíců údajně odmítal zvedat telefonáty z Pchjongjangu. Zato čínsko-jihokorejské vztahy se dočkaly nápravy. Jižní Korea udělala typické zastrašování, zpřísnila bezpečnost, ale k žádným velkým krokům se neodhodlala. A Severní Korea zůstala i nadále nedemokratickým režimem, který spřádá další ďábelský plán na atentát a doteď čeká na svou příležitost.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA jsou připraveny bránit Tchaj-wan před Čínou, chce však být Tchaj-wan…

25.04.2018 13:35 V poslední době se opět rozhořívá spor o Tchaj-wan. Čína jasně dává najevo, že je to její území a…

Zvrhlý guru dostal v Indii doživotí, místo jógy a meditace znásilňoval

25.04.2018 12:56 Aktualizováno Dillí - V Indii byl dnes odsouzen k doživotnímu trestu vězení duchovní vůdce Ásaram Bapu, kterého…

Roztržka kvůli dortíku: Japonsko kritizuje dezert chystaný na summit Korejí

25.04.2018 12:33 Tokio/Soul - Japonsku se nelíbí dezert, který má být podáván při pátečním setkání jihokorejského…

OSN varuje: syrský Idlib se může proměnit v humanitární peklo

25.04.2018 11:35 Sýrie - Podle OSN se syrské město Idlib může stát dalším velkým humanitárním problémem v Sýrii.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama