Půjde Jížní Korea do války? Její prezident chce jaderné zbraně

Soul - Při setkání amerického a jihokorejského prezidenta minulý týden diskutovali oba státníci možnost vývoje speciálních jaderných ponorek. Připravuje se tak Korea na jadernou válku? Nebo jen posiluje obranu?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ponorky

Schůzka dvou prezidentů, Mun Če-ina a Donalda Trumpa, provázela diskuze o možné výrobě či pronájmu jaderných ponorek. To oznámil světu jeden z jihokorejských vládních úředníků.

I když nepřidal žádné další detaily rozhovoru, dokazuje to podle serveru The Diplomat, že si jihokorejský prezident přeje mít ve svém arzenálu i jaderné ponorky, a to v co nejbližší době.

Je takový scénář však vůbec možný? Podle serveru The Diplomat jen těžko. Pro začátek je třeba si uvědomit, že jakýkoli pronájem jaderných ponorek od amerického námořnictva je velmi nepravděpodobný, a to hned z několika důvodů.

Za prvé - mělo by to za následek prudký vzrůst jaderné hrozby, což USA nechtějí dopustit. Za druhé - Američané nejspíš nebudou chtít sdílet se svými spojenci citlivá data o vývoji jaderných zbraní. A v neposlední řadě jde o fakt, že si Korejská republika nebude moci takovou investici dovolit.

"Spojené státy nikdy v historii neprodali své jaderné ponorky cizí zemi," potvrzuje domněnku jihokorejský úředník.

Pokud by mělo k obchodu dojít, Jižní Korea by měla zájem o nejméně tři takové ponorky. Cena pronájmu by se podle zasvěcených vyšplhala na 9 miliard amerických dolarů, a to jen bez obsluhy.

Podle některých místních sdělovacích prostředků měla Jižní Korea v plánu sestrojit jadernou ponorku. Takový projekt vznikl v roce 2003 a měl název "Iniciativa 362". O rok později však byl ukončen, jelikož byl prozrazen veřejnosti a o projekt se začala zajímat Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Jaderné ponorky pro Jižní Koreu tak nejspíš zůstanou jen v oblasti přání. Pronájem je téměř vyloučený a vlastní výroba by trvala s pomocí zvenčí nejméně pět let. Bez zahraniční spolupráce je výroba atomové ponorky značně nepravděpodobná.

Soul se navíc zavázal Spojeným státům, že nebude těžit uran pro vojenské účely, ale jen pro soukromé, jako je např. jaderná energie. Korejská republika je také jednou ze zemí, která v roce 1975 podepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Tento dokument do této chvíle neporušila.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Test panenství? Indonéská armáda a policie krutou praktiku stále vykonává

23.11.2017 07:29 Jakarta - Indonéská armáda a policie u uchazeček stále provádí test panenství, vykonává je pod…

My a teroristé? Severokorejská reakce je opět plná výhrůžek

22.11.2017 14:43 Pchjongjang - Vážná provokace a násilné omezování, komentovala severokorejská státní média…

Letadlo námořnictva USA se zřítilo do moře, na palubě bylo 11 lidí

22.11.2017 12:31 Aktualizováno Tokio - Letoun amerického vojenského námořnictva se dnes zřítil do moře jihovýchodně od japonského…

Poplach na Bali, obyvatelé a turisté prchají před probouzející se sopkou

22.11.2017 10:07 Bali - Tisíce lidí tu žije. Dalších mnoho set zde tráví dovolenou. Přesto všichni utíkají, jako by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama