Barma vyměnila "kata Rohingů". OSN obviňuje tamní armádu z kampaně znásilňování

Neipyijto - Barma vyměnila generála odpovědného za operace v Arakanském státě. Armáda neposkytla žádné vysvětlení, proč byl Maun Maun Sou stažen. Na jeho místo byl v pátek jmenován brigádní generál Sou Tin Nain. Kvůli tažení vládního vojska uteklo z oblasti od konce srpna přes 600.000 muslimských Rohingů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Barma, ilustrační foto

"Nevím, z jakého důvodu byl odvolán," řekl agentuře Reuters generálmajor Ei Lwin. "Nebyl přesunut na jinou pozici, ale byl zařazen do rezervy," upřesnil.

Výměna generála v Arakanském státě se uskutečnila před středeční návštěvou amerického ministra zahraničí, od nějž se očekává, že barmským generálům předá ostré poselství kvůli krizi rohingských uprchlíků. Barmskou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij Západ kritizuje za to, že nedokázala násilí páchanému v Arakanském státe učinit přítrž.

Analytici ale upozorňují, že nad kroky generálů má Su Ťij jen malou kontrolu. Američtí senátoři tlačí na přijetí zákona, který by zavedl ekonomické a cestovní sankce proti barmské armádě a jejím obchodním zájmům.

OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti. Pramila Pattenová, zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů v neděli obvinila barmskou armádu, že vede organizovanou kampaň znásilňování a dalších zločinů proti lidskosti. Dodala, že tuto záležitost předloží Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICC).

Muslimští Rohingové čelí v buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii spalují lesní požáry. Kvůli kouři není ve městech vidět na krok

21.02.2018 13:51 Jakarta - Kvůli lesním požárům vyhlásily stav nouze již čtyři indonéské provincie. Do boje s…

Mladá dívka si k sobě pozvala na noc migranta, se kterým se přátelila. Po…

21.02.2018 00:30 Aktualizováno Sydney - Australský soud se zabýval případem sedmnáctiletého migranta, který znásilnil svou o rok…

Americko-čínské vztahy? Blíží se bouře, varuje expert

21.02.2018 00:01 NÁZOR - Vztah USA a Číny, který byl v posledních desetiletích založen na sledování společních cílů,…

Tajemno halí sportovce KLDR na olympiádě

20.02.2018 14:56 Soul - Ze svého kontrolního stanoviště na kopci vidí vojáci, kteří střeží jihokorejskou hranici, za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama