Barma vyměnila "kata Rohingů". OSN obviňuje tamní armádu z kampaně znásilňování

Neipyijto - Barma vyměnila generála odpovědného za operace v Arakanském státě. Armáda neposkytla žádné vysvětlení, proč byl Maun Maun Sou stažen. Na jeho místo byl v pátek jmenován brigádní generál Sou Tin Nain. Kvůli tažení vládního vojska uteklo z oblasti od konce srpna přes 600.000 muslimských Rohingů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Barma, ilustrační foto

"Nevím, z jakého důvodu byl odvolán," řekl agentuře Reuters generálmajor Ei Lwin. "Nebyl přesunut na jinou pozici, ale byl zařazen do rezervy," upřesnil.

Výměna generála v Arakanském státě se uskutečnila před středeční návštěvou amerického ministra zahraničí, od nějž se očekává, že barmským generálům předá ostré poselství kvůli krizi rohingských uprchlíků. Barmskou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij Západ kritizuje za to, že nedokázala násilí páchanému v Arakanském státe učinit přítrž.

Analytici ale upozorňují, že nad kroky generálů má Su Ťij jen malou kontrolu. Američtí senátoři tlačí na přijetí zákona, který by zavedl ekonomické a cestovní sankce proti barmské armádě a jejím obchodním zájmům.

OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti. Pramila Pattenová, zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů v neděli obvinila barmskou armádu, že vede organizovanou kampaň znásilňování a dalších zločinů proti lidskosti. Dodala, že tuto záležitost předloží Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICC).

Muslimští Rohingové čelí v buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Test panenství? Indonéská armáda a policie krutou praktiku stále vykonává

23.11.2017 07:29 Jakarta - Indonéská armáda a policie u uchazeček stále provádí test panenství, vykonává je pod…

My a teroristé? Severokorejská reakce je opět plná výhrůžek

22.11.2017 14:43 Pchjongjang - Vážná provokace a násilné omezování, komentovala severokorejská státní média…

Letadlo námořnictva USA se zřítilo do moře, na palubě bylo 11 lidí

22.11.2017 12:31 Aktualizováno Tokio - Letoun amerického vojenského námořnictva se dnes zřítil do moře jihovýchodně od japonského…

Poplach na Bali, obyvatelé a turisté prchají před probouzející se sopkou

22.11.2017 10:07 Bali - Tisíce lidí tu žije. Dalších mnoho set zde tráví dovolenou. Přesto všichni utíkají, jako by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama