Zacházení s Rohingy je strašné. USA ale sankce proti Barmě zatím nezavedou

Neipyijto - Do Barmy dnes přicestoval americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Řekl, že Spojené státy zatím nejsou pro zavedení ekonomických sankcí proti Barmě za její konflikt s menšinovými Rohingy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Rex Tillerson

Do Bangladéše uprchlo na 600.000 Rohingů a Tillerson vyzval Barmu, aby v otázce repatriace uprchlíků spolupracovala s Bangladéšem.

Ministr chce, aby byly případy údajného porušování práv Rohingů pečlivě vyšetřeny. USA podle něj zatím nemají dostatek informací o tom, zda je možné zacházení s Rohingy označit za etnickou čistku. "Budeme-li mít spolehlivé informace, pak bude náležité zavést sankce zamířené na jednotlivce. Vše posoudíme s maximální obezřetností po mém návratu do Washingtonu," prohlásil. Američtí senátoři tlačí na přijetí zákona, který by zavedl ekonomické a cestovní sankce proti barmské armádě a jejím obchodním zájmům.

Na tiskové konferenci, na níž byla také barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, Tillerson přiznal, že některé scény ze zacházení s Rohingy jsou "strašné". Su Ťij v rozhovoru americkému minstrovi řekla, že je především nutné zajistit dodržování zákona a udržení míru a stability.

Barmské úřady považují muslimské Rohingy za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů Pramila Pattenová tento týden obvinila barmskou armádu z organizovaného znásilňování a dalších zločinů proti lidskosti, avšak armáda obvinění ze zabíjení a znásilňování popřela.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojové lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů, mohou nést řízené…

27.05.2018 17:30 Aktualizováno Washington/Peking - Americké vojenské lodě dnes propluly blízko Paracelských ostrovů v Jihočínském…

Kim Čong-un se ukázal v Singapuru. Turisté byli zaskočeni, nadšeně jim…

27.05.2018 17:20 Singapur - Obyvatele Singapuru i místní turisty překvapil dvojník severokorejského diktátora Kim…

Test, který vyděsil svět. Sedmou jadernou mocností se před 20 lety stal…

27.05.2018 17:00 Islámábád - Před dvaceti lety, 28. května 1998, uskutečnil Pákistán (poprvé v historii) pět…

Američtí diplomaté dorazili do KLDR, jednají o summitu

27.05.2018 16:40 Washington/Pchjongjang - Skupina amerických diplomatů a úředníků dnes přijela do KLDR, kde bude se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama