Pákistán pustil na svobodu obávaného teroristu, jeho skupina útočila v Bombaji

Islámábád - Pákistánský islámský duchovní spojovaný s útoky spáchanými v roce 2008 v indické Bombaji, byl dnes propuštěn z domácího vězení. Při atentátech přišlo o život přes 160 lidí.

Přidejte svůj názor

Terorismus

Do letošního ledna žil Háfiz Saíd na svobodě, než na něj bylo uvaleno domácí vězení. Jeho propuštění ve středu nařídil soud. "Je na svobodě, jsme šťastní," řekl mluvčí Saídovy charity Džamáate davá.

Útoky v roce 2008 se připisují zakázané skupině Laškare tajjaba, k jejímž zakladatelům patří také Saíd. Desítka ozbrojenců v Bombaji útočila tři dny hlavně na významné budovy, mezi nimiž byly dva luxusní hotely, židovské centrum a nádraží. Indie a Pákistán se tehdy ocitly na pokraji další války.

Saíd krátce po dnešním propuštění vedl kázání v mešitě ve východopákistánském městě Láhaur, při němž označil expremiéra Naváze Šarífa, nedávno svrženého v důsledku korupčního skandálu, za "zrádce", protože usiloval o usmíření se sousední velmocí Indií.

Nevoli nad Saídovým propuštěním projevila stejně jako USA také Indie, podle níž tento krok svědčí o tom, že Pákistán nebere pronásledování teroristů vážně. V USA vypsali již dříve desetimilionovou odměnu za informaci, která by vedla k Saídovu usvědčení. USA považují jeho charitativní organizaci za skupinu, která kryje činnost radikální Laškare tajjaba.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, hlášeny jsou oběti. Úřady varují před…

15.12.2017 20:42 Jakarta - Nejlidnatější indonéský ostrov Jáva dnes zasáhlo silné zemětřesení. Vyžádalo si zatím…

Rusko Spojeným státům s KLDR nepomáhá, postěžoval si Trump

15.12.2017 19:22 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump prohlašuje, že by Rusko mělo Spojeným státům více…

Mladík pošlapal portrét Čingischána, jde do vězení. Video pobouřilo…

15.12.2017 16:29 Peking - Číňan (19), který pošlapal portrét Čingischána, dostal rok vězení. Etničtí Mongolové,…

Žena v čele KLDR? Kim Jo-Čong se dere na výsluní, má podporu samotného…

15.12.2017 16:20 Aktualizováno Pchjongjang - Tajuplná figura, která je stínem Kim Čong-una - tak se do nedávna mluvilo o Kim Jo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama