Severokorejci umírají ve velkém na "nemoc duchů", tvrdí severokorejští uprchlíci

Pchjongjang/Soul - Lidé, kteří utíkají ze Severní Koreje za svobodou, promluvili o hrůzách, které se na sever od 38. rovnoběžky na Korejském poloostrově dějí. Podle nich tam umírá řada lidí na tzv. "nemoc duchů". O co přesně se jedná? O tom informoval australský server News.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Radiace, ilustrační foto

Mnozí, jenž riskovali život a překročili hranice KLDR, začali veřejně popisovat novou mrazivou chorobu. Podle nich pochází z radiace, kterou byl Korejský poloostrov zamořen četnými jadernými testy.

Místní nazývají tuto chorobu jako "nemoc duchů", přeběhlíci z tábora Severní Koreje však již chápou, že se nejedná o nic jiného, než o vystavení lidského těla velké míře radiace.

Jednou z uprchlic je i I Džong-hwaová, ta vypověděla pro NBC News, jak se snažila ze země dostat. Sedm let usilovného snažení jí trvalo, než se dostala za hranice státu v roce 2010. Už tehdy trpěla neustálou bolestí celého těla, což, jak si později uvědomila, způsobovaly jaderné testy bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

Ten poblíž jejího domova odpálil dvě jaderné nálože, jeho syn a nástupce Kim Čong-un pak v blízkosti okresu Kilču otestoval další čtyři. "Zemřelo kvůli tomu tolik lidí, že jsme tomu začali říkat 'nemoc duchů'. Mysleli jsme si, že takové množství lidí umíralo proto, že jsme byli chudí a jedli jsme špatné jídlo. Dnes už víme, že to bylo radiací," vzpomíná.

Podle Světové zdravotnické organizace poškozuje radiace funkci tkání a orgánů. Z dlouhodobějšího hlediska může způsobit i rakovinu, a to i v poměrně malých dávkách.

Přes svědectví Džong-hwaové a dalších desítek lidí nedokázalo najít jihokorejské Ministerstvo pro sjednocení žádné důkazy o radiaci, přičemž testovalo na třicet severokorejských uprchlíků.

Těžko se bude zjišťovat, jaká je pravda, neboť, jak říkají uprchlíci, je neobvykle složité takovou skutečnost potvrdit, protože přístupy k informacím jsou nesmírně omezené.

Žádné důkazy se nepotvrdily na dalších lidech, kteří toužili po tom dostat se ze Severní Koreje pryč. Takovými byla skupinka osmi lidí - jejich mrtvá těla na loďce odehnala voda až k japonským břehům. Tam budou vyšetřovatelé pátrat po tom, jakým způsobem zemřeli. Zatím nebylo nic zjištěno.

Podle australského serveru News uprchlíci nejčastěji utíkají přes čínské hranice, odkud jdou dál na sever. Méně častý je případ, kdy se snaží utéct přes demilitarizovanou zónu na jižní část poloostrova.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zničení jaderného střediska KLDR budou pokrývat i Jihokorejci

23.05.2018 05:09 Soul - Severní Korea nakonec umožní, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska…

Protesty v Indii kvůli vodě: Policie zastřelila nejméně devět demonstrantů

22.05.2018 18:57 Dillí - Nejméně devět lidí zastřelili policisté v jihoindickém státě Tamilnádu. Tisíce…

Nové sankce USA proti Íránu: Dalších pět osob na černé listině

22.05.2018 17:27 Washington - Spojené státy dnes oznámily další sankce vůči Íráncům. Týkají se pěti osob, které…

U pákistánského soudu s Češkou vypovídali svědci, Tereza H. si stěžovala…

22.05.2018 16:45 Islámábád - Výslechem svědků dnes v Pákistánu pokračovalo soudní líčení s Češkou, která byla…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama