Severokorejci umírají ve velkém na "nemoc duchů", tvrdí severokorejští uprchlíci

Pchjongjang/Soul - Lidé, kteří utíkají ze Severní Koreje za svobodou, promluvili o hrůzách, které se na sever od 38. rovnoběžky na Korejském poloostrově dějí. Podle nich tam umírá řada lidí na tzv. "nemoc duchů". O co přesně se jedná? O tom informoval australský server News.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Radiace, ilustrační foto

Mnozí, jenž riskovali život a překročili hranice KLDR, začali veřejně popisovat novou mrazivou chorobu. Podle nich pochází z radiace, kterou byl Korejský poloostrov zamořen četnými jadernými testy.

Místní nazývají tuto chorobu jako "nemoc duchů", přeběhlíci z tábora Severní Koreje však již chápou, že se nejedná o nic jiného, než o vystavení lidského těla velké míře radiace.

Jednou z uprchlic je i I Džong-hwaová, ta vypověděla pro NBC News, jak se snažila ze země dostat. Sedm let usilovného snažení jí trvalo, než se dostala za hranice státu v roce 2010. Už tehdy trpěla neustálou bolestí celého těla, což, jak si později uvědomila, způsobovaly jaderné testy bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

Ten poblíž jejího domova odpálil dvě jaderné nálože, jeho syn a nástupce Kim Čong-un pak v blízkosti okresu Kilču otestoval další čtyři. "Zemřelo kvůli tomu tolik lidí, že jsme tomu začali říkat 'nemoc duchů'. Mysleli jsme si, že takové množství lidí umíralo proto, že jsme byli chudí a jedli jsme špatné jídlo. Dnes už víme, že to bylo radiací," vzpomíná.

Podle Světové zdravotnické organizace poškozuje radiace funkci tkání a orgánů. Z dlouhodobějšího hlediska může způsobit i rakovinu, a to i v poměrně malých dávkách.

Přes svědectví Džong-hwaové a dalších desítek lidí nedokázalo najít jihokorejské Ministerstvo pro sjednocení žádné důkazy o radiaci, přičemž testovalo na třicet severokorejských uprchlíků.

Těžko se bude zjišťovat, jaká je pravda, neboť, jak říkají uprchlíci, je neobvykle složité takovou skutečnost potvrdit, protože přístupy k informacím jsou nesmírně omezené.

Žádné důkazy se nepotvrdily na dalších lidech, kteří toužili po tom dostat se ze Severní Koreje pryč. Takovými byla skupinka osmi lidí - jejich mrtvá těla na loďce odehnala voda až k japonským břehům. Tam budou vyšetřovatelé pátrat po tom, jakým způsobem zemřeli. Zatím nebylo nic zjištěno.

Podle australského serveru News uprchlíci nejčastěji utíkají přes čínské hranice, odkud jdou dál na sever. Méně častý je případ, kdy se snaží utéct přes demilitarizovanou zónu na jižní část poloostrova.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do hory v Íránu narazilo letadlo. Na palubě bylo 66 lidí, nikdo nepřežil

18.02.2018 13:09 Aktualizováno Teherán - Íránské dopravní letadlo ATR-72 s 66 lidmi na palubě se dnes zřítilo na jihozápadě země.…

V tibetském chrámu Džókhang vypukl rozsáhlý požár +VIDEO

17.02.2018 18:47 Lhasa - V chrámu Džókhang, který patří mezi nejvýznamnější svatyně tibetských buddhistů, dnes…

Nepokoje v tropickém ráji: Při střetech na Maledivách mnoho zraněných

17.02.2018 14:19 Malé - Při pátečních střetech demonstrantů s policií na Maledivách byly zraněny desítky lidí a…

Vrah dětí dostal v Pákistánu trest smrti, znásilnil a zabil i sedmiletou…

17.02.2018 10:57 Islámábád - Pákistánec Imran Alí (25), který zabil osm dětí včetně sedmileté Zajnab Ansáríové,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama