Austrálie zakročí proti cizímu vměšování do politiky

Canberra - Austrálie připravuje zákon, který má bránit cizímu vměšování do politických aktivit v zemi. Krok je reakcí na údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb a na rostoucí vliv Číny na světové scéně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Austrálie

Na základě vládního návrhu by mělo být propříště zakázáno sponzorování politických subjektů ze zahraničí. Austrálie a Nový Zéland patří ke zhruba třetině zemí, které takovéto dary zatím povolují, připomněla BBC.

Návrh zákona zakazuje dary ze zahraničí politickým stranám či jakýmkoli politickým skupinám, které za poslední čtyři roky utratily za kampaň více než 100.000 australských dolarů (1,65 milionu korun). Měly by být rovněž rozšířeny definice velezrady a špionáže, které by propříště například zahrnovaly i získávání a uchovávání citlivých informací, a nikoli jen jejich šíření.

Zahraniční mocnosti "podnikají bezprecedentní a stále propracovanější pokusy o ovlivnění politického procesu" v Austrálii i jinde ve světě, prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. Poukázal přitom na "znepokojující zprávy o čínském vlivu".

Od kontroverzního prodeje přístavu Darwin čínské firmě v roce 2015 se australská vláda potýká s kritikami příliš těsného napojení na Čínu, která je jejím největším obchodním partnerem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se žije v muslimském ghettu? Cítí se lidé ohroženi?

16.12.2017 17:45 Aktualizováno Sydney - Místo, o kterém je převážně řeč, je západosydneyská čtvrť Lakemba. Zde dnes žije převážně…

Třetí světová válka už příští rok? 5 zemí, ve kterých hrozí vypuknutí…

16.12.2017 17:01 Světu se v uplynulém roce podařilo překonat většinu konfliktů bez katastrofických následků. V…

Přinese KLDR v příštím roce jadernou válku? Ústupky nečekejme, varuje…

16.12.2017 15:50 Aktualizováno Pchjongjang - Pro Severní Koreu byl rok 2017 velmi zvláštní. Po letech snahy, i přes výhrůžky…

Saúdská Arábie prolamuje tabu. Povolí ženám řídit i motocykly a nákladní…

16.12.2017 14:22 Rijád - Saúdská Arábie povolí ženám řídit i motocykly a nákladní auta. Informovala o tom turecká…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama