Austrálie zakročí proti cizímu vměšování do politiky

Canberra - Austrálie připravuje zákon, který má bránit cizímu vměšování do politických aktivit v zemi. Krok je reakcí na údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb a na rostoucí vliv Číny na světové scéně.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Austrálie

Na základě vládního návrhu by mělo být propříště zakázáno sponzorování politických subjektů ze zahraničí. Austrálie a Nový Zéland patří ke zhruba třetině zemí, které takovéto dary zatím povolují, připomněla BBC.

Návrh zákona zakazuje dary ze zahraničí politickým stranám či jakýmkoli politickým skupinám, které za poslední čtyři roky utratily za kampaň více než 100.000 australských dolarů (1,65 milionu korun). Měly by být rovněž rozšířeny definice velezrady a špionáže, které by propříště například zahrnovaly i získávání a uchovávání citlivých informací, a nikoli jen jejich šíření.

Zahraniční mocnosti "podnikají bezprecedentní a stále propracovanější pokusy o ovlivnění politického procesu" v Austrálii i jinde ve světě, prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. Poukázal přitom na "znepokojující zprávy o čínském vlivu".

Od kontroverzního prodeje přístavu Darwin čínské firmě v roce 2015 se australská vláda potýká s kritikami příliš těsného napojení na Čínu, která je jejím největším obchodním partnerem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety KLDR zasáhnou i střední Evropu? Německá rozvědka má obavy

18.03.2018 21:49 Aktualizováno Berlín - Spolková zpravodajská služba sice pozitivně vyhodnotila nedávná vyjednávání mezi Severní a…

V Manile hoří hotel. Nejméně čtyři mrtví, další lidé jsou v budově uvězněni

18.03.2018 09:18 Manila - Při požáru hotelu ve filipínské metropoli Manile zahynuli čtyři lidé. Záchranná operace na…

Čínský premiér Li byl zvolen na dalších pět let

18.03.2018 09:09 Peking - Ke změnám ve vedení Číny nedošlo ani na postu šéfa vlády. Li Kche-čchiang bude premiérem…

Na Srí Lance byl zrušen výjimečný stav, střety mezi muslimy a buddhisty…

18.03.2018 08:21 Kolombo - Srí Lanka zrušila výjimečný stav, který byl vyhlášen 6. března s cílem zastavit šíření…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama