Změní Austrálie ústavu? Kauza dvojího občanství těžce dolehla na politiky

Canberra - Podle australské ústavy mohou být zákonodárci jen ti, kdo jsou občané pouze Austrálie. V důsledku kauzy dvojího občanství o mandát od července dosud přišlo devět poslanců. Soud bude nyní rozhodovat o osudu dalších dvou politiků.

Přidejte svůj názor

Austrálie

Minulý měsíc bylo rozhodnuto, že všichni musí své občanství i občanství svých rodičů a prarodičů doložit. Termín vypršel tento týden.

V případech senátorky Katy Gallagherové a poslance dolní komory Davida Feeneye rozhodne nejvyšší soud. Gallagherová byla během kampaně v roce 2016 občankou jak Austrálie, tak Británie. Tvrdí ale, že se předtím britského občanství vzdala. Také Feeney řekl, že se britského občanství vzdal, ale nedokáže prý dohledat dokumenty, které by to potvrdily.

V sobotu získal prostřednictvím doplňovacích voleb své poslanecké křeslo zpět vicepremiér Barnaby Joyce, kterého kauza dvojího občanství také zasáhla.

Australská ústava by se podle některých měla upravit, protože polovina z 24 milionů obyvatel země se buď narodila v cizině, anebo ze zahraničí pochází jejich rodiče.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přinese KLDR v příštím roce jadernou válku? Ústupky nečekejme, varuje…

16.12.2017 15:50 Aktualizováno Pchjongjang - Pro Severní Koreu byl rok 2017 velmi zvláštní. Po letech snahy, i přes výhrůžky…

Jak se žije v muslimském ghettu? Cítí se lidé ohroženi?

16.12.2017 15:22 Aktualizováno Sydney - Místo, o kterém je převážně řeč, je západosydneyská čtvrť Lakemba. Zde dnes žije převážně…

Saúdská Arábie prolamuje tabu. Povolí ženám řídit i motocykly a nákladní…

16.12.2017 14:22 Rijád - Saúdská Arábie povolí ženám řídit i motocykly a nákladní auta. Informovala o tom turecká…

Gándhí dnes převzal od své matky vedení hlavní indické opoziční strany

16.12.2017 09:27 Dillí - Novým vůdcem hlavní indické opoziční strany, Indického národního kongresu (INK), se dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama