Paměti císaře Hirohita koupil chirurg, holokaust označil za nesmysl

Tokio/New York - Paměti válečného císaře Hirohita koupil na aukci v New Yorku japonský lékař Katsuja Takasu, který popřel holokaust a nankingský masakr. Kvůli svým názorům byl minulý měsíc vyloučen z Americké akademie plastické chirurgie, uvedlo Centrum Simona Wiesenthala.

Přidejte svůj názor

Japonské bitevní lodě (odpředu dozadu) Jamaširo, Fusó, a Haruna

Takasu za nejucelenější záznam díla známého pod názvem Císařův monolog zaplatil 275.000 dolarů (necelých zhruba šest milionů Kč), informovala BBC.

Takasu v roce 2015 na twitteru napsal, že masakr v čínském městě Nankingu i nacistický koncentrační tábor v Osvětimi jsou "výmysly". Řekl ale také, že Židé byli nacisty "bezpochyby" pronásledováni, a tento týden agentuře Reuters sdělil, že jeho příspěvky byly záměrně dezinterpretovány.

Japonští vojáci v Nankingu během zhruba šesti týdnů na konci roku 1937 hromadně vraždili zajaté čínské vojáky i civilisty a znásilňovali ženy. Přesný počet obětí není znám. Podle Číny japonští vojáci ve městě zabili 300.000 lidí. Poválečný spojenecký tribunál stanovil počet obětí o něco nižší. Někteří konzervativní japonští politici a akademici ale masakr zcela popírají.

Vzpomínky císař Hirohito nadiktoval několika svým pobočníkům v roce 1946 "pravděpodobně z podnětu Douglase MacArthura, vrchního velitele spojeneckých vojsk (v Japonsku)", uvedla aukční síň Bonhams, jež rukopis vydražila. Ručně psanou kopii pořídil diplomat Terasaki Hidenari, jeden z císařových asistentů a zároveň jeho tlumočník.

Dva vydražené zápisníky představují jediný úplný záznam císařových pamětí a "jsou klíčovým pramenem" k porozumění japonským dějinám, uvedla aukční síň Bonhams. Hirohito sebe samého ve vzpomínkách staví do pozice, v níž neměl na výběr a s rozhodnutími tehdejší vlády musel souhlasit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kimova manželka získala titul první dámy

19.04.2018 11:47 Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un udělil své mladé, elegantní manželce titul první…

Mocenský boj v Kyrgyzstánu? Prezident odvolal vládu, parlament jí vyslovil…

19.04.2018 10:43 Biškek - Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov odvolal vládu premiéra Sapara Isakova poté, co jí…

V Indonésii udeřilo zemětřesení. Několik mrtvých, stovky budov zničeny

19.04.2018 08:47 Jakarta - Mělké zemětřesení v centrální Indonésii si ve středu vyžádalo tři oběti na životech,…

V barmské džungli uvázlo kvůli bojům 2000 civilistů, jejich situace je…

19.04.2018 08:39 Rabgún - Vůdčí představitelé Kačjinů žijících na severu Barmy požádali o pomoc kvůli asi 2000…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama