Džihádisté se na jihu Filipín přeskupují. Duterte chce prodloužit stanné právo

Manila - Na jihofilipínském ostrově Mindanao by mělo být stanné právo prodlouženo o rok. Prezident Rodrigo Duterte dnes požádal parlament o souhlas. Islámští radikálové se prý v oblasti přeskupují, stanné právo tak ještě není možné zrušit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Rodrigo Duterte

Filipínští vojáci pět měsíců bojovali s extremisty napojenými na Islámský stát (IS) o město Marawi a v říjnu ho dobyli. Bitva i vyžádala přes 1100 mrtvých, především z řad islamistů. Na 350.000 lidí konflikt vyhnal z domovů.

Duterte prohlásil, že islámští extremisté, kteří bitvu o Marawi přežili, chtějí v jihovýchodní Asii vytvořit islamistický stát. Novým vůdcem radikálů by se podle filipínského prezidenta mohl stát Abu Turaifie. Předchozí "emír" Islámského státu v jihovýchodní Asii Isnilon Hapilon padl v boji o Marawi.

Duterte v dopise Senátu a Sněmovně reprezentantů uvedl, že ozbrojenci na jihu Filipín radikalizují a verbují místní obyvatelstvo, přeskupují se a shromažďují finanční prostředky. "Tyto aktivity směřují k vystupňování zvěrstev a k ozbrojenému povstání," napsal. Tajemník prezidenta Martin Andanar uvedl, že podle informací filipínské rozvědky islamisté plánují přepadnout další město.

Stanné právo na neklidném ostrově Mindanao, kde žije 22 milionů lidí, platí do 31. prosince. Poslanci budou o jeho ročním prodloužení hlasovat ve středu.

Stanné právo umožňuje intenzivnější sledování, zatýkání bez soudního příkazu a bezpečnostním silám dává volnější ruku při vyšetřování osob podezřelých z toho, že extremisty financují anebo jim slouží jako prostředníci.

Kritici prezidenta, který hovořil i o možnosti rozšířit platnost stanného práva na celou zemi, toto opatření odsuzují jako zneužití moci a důkaz o Duterteho autoritářských sklonech. Stanné právo připomíná časy diktatury Ferdinanda Marcose, která byla svržena v roce 1986. Marcos byl obviněn ze zveličování bezpečnostních hrozeb, aby tak ospravedlnil krutá opatření, jimiž jeho režim potlačoval jakýkoli nesouhlas.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolem Češky zadržené v Pákistánu kolují smyšlené zprávy, prý hrozí…

23.01.2018 14:43 Aktualizováno Praha/Islámábád - Případem 21leté Češky, která byla tento měsíc zadržena na letišti v pákistánském…

Ostrov Jáva postihlo zemětřesení, bylo cítit i v Jakartě. Na studenty se…

23.01.2018 13:43 Aktualizováno Jakarta - Indonéský ostrov Jáva postihlo dnes zemětřesení o síle 6,1 stupně. Vlny cunami podle…

Jaderný útok na Ameriku? Hrozba se zvyšuje, tvrdí CIA

23.01.2018 12:56 Washington - Severní Korea bude v blízké budoucnosti schopna zaútočit jadernými zbraněmi na území…

Severokorejský zběh spáchal v KLDR vraždu

23.01.2018 12:02 Soul - Severokorejský voják (24), který v listopadu přeběhl do Jižní Koreje a byl při tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama