Jak odzbrojit KLDR? Existuje jediná cesta

NÁZOR - Projev, který americký prezident Donald Trump přednesl 7. listopadu letošního roku v jihokorejské metropoli Soulu, a následný úspěch snahy Spojených států při přesvědčování ostatních zemí, aby podpořily americkou kampaň k maximálnímu vystupňování talku na Severní Koreu, poskytují přesvědčivý rámec pro řešení hrozby, kterou představuje severokorejský jaderný a raketový program. S touto domněnkou vystoupili bezpečnostní expertka Jung H. Paková a zahraničněpolitický analytik Ryan Hass ve zprávě zveřejněné na webu think tanku The Brookings Institution.

Přidejte svůj názor 61 komentářů

Vojenský úder na KLDR není podle Hasse a Pakové řešením. Ilustrační foto

Je třeba ohrozit vnitřní stabilitu severokorejského režimu

Paková a Hass stručně zhodnotili strategické záměry severokorejského režimu a zaměřili se též na rizika i výhody možných amerických politických odpovědí. Dále se odborníci pokusili nastínit rámec pro realizovatelnou, celistvou vládní strategii, která by za klíčové východisko považovala poslední cestu Donalda Trumpa po Asii, která proběhla v listopadu letošního roku.

"Je nepravděpodobné, že se Kim Čong-un vzdá svého programu jaderných zbraní," konstatují bez okolků experti. Za jedinou cestu, která může jeho plány zvrátit pak označují bezprecedentní mezinárodní nátlak, v jehož důsledku by došlo k ohrožení vnitřní stability severokorejského režimu.

Na druhou stranu existuje mnoho dalších politických možností, poukazují Hass s Pakovou. Dle jejich názoru jde o jistý důsledek dosavadního masivního zahraničněpolitického tlaku Trumpovy administrativy, jehož cílem je změnit chování severokorejského vůdce Kim Čong-una a dosáhnout posunu v jeho uvažování.

Ani vojenský úder, ani žádná předběžná dohoda o postupném vývoji zřejmě nebude mít za následek dosažení celkového jaderného odzbrojení KLDR či zisk plné kontroly nad existujícími severokorejskými atomovými zbraněmi, obávají se analytici. Zdůrazňují, že případný ozbrojený útok na Severní Koreu vystavuje Spojené státy a jejich spojence možnosti jaderné války nebo konvenčního konfliktu.

"To by mohlo podnítit nezamýšlenou vojenskou konfrontaci s Čínou," varují Paková a Hass. Dodávají, že nejen politické, ale i ekonomické škody plynoucí z takového scénáře pro Spojené státy by zajisté byly velmi vysoké.

Nátlak, nátlak a zase nátlak

Proti tomu postupný vývoj směřující k jadernému odzbrojení Severní Koreje by mohl zpomalit progres, kterého severokorejský režim na poli atomových zbraní v poslední době dosahuje, připouštějí analytici. Připomínají však, že Pchjongjang v minulosti neustále porušoval uzavřené dohody.

"Kim neukázal žádný zájem vážně se zapojit (do procesu) vedoucího k jakémukoliv druhu smysluplné dohody, která by omezila jeho jaderné a raketové schopnosti," zdůrazňují odborníci. Dodávají, že prezident Trump by proto měl raději stavět na obsahu svého zmíněného projevu, který přednesl v jihokorejské metropoli.

Šéf Bílého domu by měl prosazovat strategii zahrnující nejen novou, bezprecedentní taktiku nátlaku, ale také oživování myšlenky zasednutí k jednacímu stolu, konstatují Hass s Pakovou. Hovoří tak o "supervelké" verzi kampaně, jejímž prostřednictvím by prezident Trump maximálně vystupňoval nátlak na severokorejský režim.

Daná kampaň by měla zahrnovat celou paletu různých možností, soudí experti. Domnívají se, že její podstatu by měly tvořit tři nejdůležitější oblasti.

Trumpova administrativa by předně podle Pakové a Hasse měla posílit mezinárodní jednotu, obzvláště pokud jde o konkrétní činy zainteresovaných zemí. Zadruhé je dle názoru odborníků nezbytné zaměřit se na minimalizaci hrozby, kterou momentálně Severní Korea se svými zbraněmi představuje. Třetím aspektem americké politiky by pak měla být snaha neustále zvětšovat tlak na současný režim v Pchjongjangu.

Vstupte do diskuze (61)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Civilní letoun se musel vyhnout katarským stíhačkám

22.04.2018 18:52 Aktualizováno Dubaj - Civilní letoun mířící do Bahrajnu s 86 cestujícími byl dnes přinucen k úhybnému manévru,…

Demonstrace v Arménii se zvrtly. Vůdce opozice zadrželi

22.04.2018 11:57 Jerevan - Arménská policie dnes v centru Jerevanu zábleskovými granáty zakročila proti…

Policie v Sydney na párty zatkla 65 lidí kvůli drogám

22.04.2018 09:50 Sydney - Policie v Sydney v noci na dnešek podnikla protidrogový zátah na obří taneční párty, která…

V Číně se při tréninku dračích lodí utopilo 17 lidí

22.04.2018 09:47 Peking - Dvě dračí lodě se při tréninku v Číně převrhly a sedmnáct členů jejich posádek se utopilo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama