Masakr na náměstí Nebeského klidu: Zabito až 10 tisíc lidí. Tanky je rozmačkávaly na paštiku, napsal diplomat

Peking - Z nově odtajněných britských dokumentů vyplývá, že při krvavém zásahu čínských bezpečnostních sil proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 zahynulo nejméně 10 tisíc lidí. Dosavadní odhady přitom byly mezi několika stovkami a více než tisícovkou obětí.

Přidejte svůj názor 94 komentářů

Masakr v Číně

Čínská armáda poslala v noci z 3. na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Na konci června 1989 čínská vláda uvedla, že při zásahu přišlo o život 200 civilistů a několik desítek příslušníků bezpečnostních sil.

Tehdejší britský velvyslanec v Pekingu Alan Donald ale v tajné diplomatické depeši napsal, že obětí bylo na náměstí Nebeského klidu minimálně 10.000. Tento údaj prý získal od přítele člena čínské státní rady, což je nejvyšší administrativní orgán, v jehož čele stojí premiér. Uvedl přitom, že jeho zdroj byl v minulosti spolehlivý a že "dokáže rozlišit fakta od spekulací".

zdroj: YouTube

Telegram, který britský ambasador Donald poslal den po masakru, tedy 5. června 1989, je uložen v britském státním archivu v Londýně.

"Studenty vyrozuměli, že mají hodinu na to, aby opustili náměstí, ale po pěti minutách na ně zaútočily tanky," napsal ambasador. "Studenti se chytili za ruce, ale byli sraženi tanky. Ty pak přejížděly znovu a znovu těla, rozmačkávaly je na paštiku a zbytky shrnul buldozer. Pozůstatky pak byly spáleny a hadicí spláchnuty do stoky," vylíčil velvyslanec. "Čtyři studentky prosily o své životy, ale skončily probodnuté bajonety," dodal.

Podle Donalda "se někteří členové státní rady (vlády) tehdy domnívali, že země je na pokraji občanské války".

Vstupte do diskuze (94)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Civilní letoun se musel vyhnout katarským stíhačkám

22.04.2018 18:52 Aktualizováno Dubaj - Civilní letoun mířící do Bahrajnu s 86 cestujícími byl dnes přinucen k úhybnému manévru,…

Demonstrace v Arménii se zvrtly. Vůdce opozice zadrželi

22.04.2018 11:57 Jerevan - Arménská policie dnes v centru Jerevanu zábleskovými granáty zakročila proti…

Policie v Sydney na párty zatkla 65 lidí kvůli drogám

22.04.2018 09:50 Sydney - Policie v Sydney v noci na dnešek podnikla protidrogový zátah na obří taneční párty, která…

V Číně se při tréninku dračích lodí utopilo 17 lidí

22.04.2018 09:47 Peking - Dvě dračí lodě se při tréninku v Číně převrhly a sedmnáct členů jejich posádek se utopilo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama