Novinářům Reuters hrozí v Barmě 14 let vězení. Prý vyzradili státní tajemství

Rangún - Barma prodloužila vazbu dvou místních novinářů pracujících pro agenturu Reuters. Soud má začít 14. ledna. Novináři, proti jejichž zatčení protestovali zástupci EU, OSN i USA, jsou obviněni z porušení státního tajemství. Hrozí jim až 14 let za mřížemi.

Přidejte svůj názor

Barma, ilustrační foto

Oba psali o tématu uprchlíků z muslimského menšinového etnika Rohingů. "Dělali jsme jen svou práci, pracovali jsme jako novináři a žurnalistickou etiku jsme neporušili," řekl jeden ze zatčených při převozu k soudu.

Novináři Wa Lone a Ťjo Sou U byli zatčeni 12. prosince kvůli tomu, že údajně získali informace a důležité tajné dokumenty od policistů, kteří působí v barmském Arakanském státě. V tomto státě na západě Barmy vypukly koncem srpna střety mezi Rohingy a barmskou armádou.

Skupiny Rohingů tehdy zaútočily na policejní stanice. Armáda poté zahájila v oblasti operaci, během níž podle svědků vojáci zabíjeli civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice. Armáda tvrdí, že většina zabitých Rohingů byli "teroristé". Před násilnostmi uteklo do sousedního Bangladéše na 646.000 Rohingů. 

"Za nynější civilní vlády čelíme stejnému pronásledování, jakému jsme byli vystaveni za vojenského režimu," popsal situaci šéf místní skupiny pro svobodu tisku. V čele Barmy stojí od loňska vláda vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Policie a soudnictví ale spadají pod ministerstvo vnitra, které má nadále pod kontrolou mocná armáda.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na hotel v Kábulu zaútočili ozbrojenci, střílejí do hostů. Zachraňte nás,…

20.01.2018 20:38 Aktualizováno Kábul - Na hotel Intercontinental v afghánské metropoli dnes zaútočili ozbrojenci. Podle některých…

Asadova armáda dobyla vojenské letiště v Idlibu

20.01.2018 15:43 Aktualizováno Damašek - Syrská armáda a její spojenci dnes dobyli leteckou základnu Abú ad-Duhúr v provincii…

KLDR vyšle na olympiádu 22 sportovců do společného týmu Korejí

20.01.2018 14:55 Aktualizováno Lausanne/Soul - KLDR vyšle na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu 22 sportovců, kteří…

Pákistánské úřady zatkly komplice zadržené Češky

20.01.2018 13:18 Láhaur - Pákistánské úřady zadržely komplice mladé Češky, u které celníci našli asi devět kilo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama