Vstřícná gesta KLDR? Analytici jsou ve střehu: Kim má postranní úmysly

Soul/Washington - Severokorejský diktátor Kim Čong-un se ve svém novoročním projevu vyslovil pro zlepšení mezikorejských vztahů. Jihokorejští analytici ovšem varují před unáhleným optimismem. KLDR prý chce využít nadcházející zimní olympijské hry k tomu, aby zmírnila mezinárodní tlak, aniž by se přitom musela vzdát svého jaderného zbrojního arzenálu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku

Kim Čong-un v projevu uvedl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na únorovou olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu. Soul dnes na to reagoval nabídkou jednání na vysoké úrovni o možné účasti sportovců KLDR na olympiádě.

"U jednacího stolu ale Pchjongjang může požadovat po Soulu nepřijatelné ústupky, jako například ukončení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení," míní jihokorejský analytik Ko Ju-Hwan.

"Kim Čong-unova strategie zůstává stejná. Vyvíjí jaderné zbraně, a přitom se snaží oslabit mezinárodní tlak a jihokorejsko-americkou vojenskou alianci a domoci se zrušení mezinárodních sankcí," uvedl analytik Sin Pom-čchol z Korejské národní diplomatické akademie v Soulu.

Podle amerického politologa Daniela Russela se Severní Korea snaží vrazit klín mezi Jižní Koreu a Spojené státy, které se v poslední době snaží vyvíjet maximální tlak na KLDR a vyzývají ostatní vlády, aby s Pchjongjangem přerušily veškeré styky.

"Hlavní součástí Kimova scénáře je zneužít a rozšířit rozdíly zájmů, především mezi Spojenými státy a Jižní Koreou," uvedl Russel. Severní Korea se dlouho drží strategie intenzivních provokací následovaných smířlivými prohlášeními, jejichž cílem je odhalit rozpory," dodal.

"Sankce a 'další' tlaky začínají na Severní Koreu těžce dopadat. (Severokorejští) vojáci riskují útěk do Jižní Koreje. Rakeťák teď chce poprvé mluvit s Jižní Koreou. Možná je to dobrá zpráva, možná ne - uvidíme!" komentoval vstřícné gesto KLDR na twitteru americký prezident Donald Trump.

Člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham nicméně naznačil, že USA by mohly olympiádu bojkotovat, pokud se jí KLDR zúčastní.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indii schválili trest smrti za zneužívání dětí

21.04.2018 14:53 Dillí - Indická vláda dnes schválila výnos, podle kterého je možné osobu usvědčenou ze sexuálního…

Konec jaderných testů KLDR? Analytici jsou skeptičtí, Moskva se raduje

21.04.2018 14:29 Aktualizováno Pchjongjang - Ačkoli severokorejský vůdce oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a…

Kim Čong-un: KLDR zastavuje jaderné a raketové testy

21.04.2018 09:09 Aktualizováno Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR dnešním dnem s okamžitou platností…

Mladík unesl dívku (8) ze svatby, pak ji znásilnil a umlátil cihlou. V…

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Indii zasáhla informace o dalším krvavém zločinu. Jedenáctiletá dívka byla znásilněna a zavražděna…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama