Novináři Reuters byli v Barmě obžalováni, chtěli odhalit pravdu o tažení proti Rohingům

Rangún - Barmská prokuratura dnes oficiálně obžalovala dva místní novináře, pracující pro agenturu Reuters. Za porušení státního tajemství jim hrozí až 14 let vězení. Ťjo Sou U (27) a Wa Lone (31) byli zatčeni 12. prosince.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Reuters

Žurnalisty zatkli na předměstí největšího barmského města Rangún krátce poté, co se sešli se dvěma policisty. Ti působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při jejich tažení proti Rohingům. Před násilnostmi uprchlo od srpna z Barmy do sousedního Bangladéše na 650.000 Rohingů.

Barmská prokuratura uvedla, že novináři nelegálně získali od policistů "významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii". Policisté byli rovněž zatčeni.

Obhájce novinářů Than Zo Aun dnes prohlásil, že vyzval k okamžitému propuštění svých klientů na kauci. Soudce to ale odmítl s tím, že žádost přezkoumá a rozhodne při příštím jednání, které se uskuteční 23. ledna. "Od verdiktu jsme stále daleko," řekl obhájce.

Před soudní budovou se dnes na protest proti zadržení svých kolegů shromáždilo několik desítek novinářů oděných v černém. Organizace pro lidská práva kritizují novou barmskou civilní vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, že nadále používá zákony z koloniální éry k zastrašování a uvězňování žurnalistů. Tyto zákony ve velké míře uplatňovala vojenská junta, která zemi donedávna vládla, k umlčování kritiků a médií.

"Zakročili proti nám, protože jsme se snažili odhalit pravdu," řekl médiím novinář Wa Lone, když byl dnes po půlhodinovém jednání odváděn od soudu zpátky do největší barmské věznice Insein. Šéfredaktor agentury Reuters Stephen Adler uvedl, že stíhání novinářů je "bezostyšným a bezdůvodným útokem na svobodu tisku".

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O co jde Kimovi? Odborníci se neradují, důvod k optimismu prý není

21.04.2018 21:47 Pusan - Severní Korea podle svých slov přerušila nukleární výzkum a testy mezikontinentální střel.…

V Indii schválili trest smrti za zneužívání dětí

21.04.2018 14:53 Dillí - Indická vláda dnes schválila výnos, podle kterého je možné osobu usvědčenou ze sexuálního…

Konec jaderných testů KLDR? Analytici jsou skeptičtí, Moskva se raduje

21.04.2018 14:29 Aktualizováno Pchjongjang - Ačkoli severokorejský vůdce oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a…

Kim Čong-un: KLDR zastavuje jaderné a raketové testy

21.04.2018 09:09 Aktualizováno Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil, že KLDR dnešním dnem s okamžitou platností…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama