Novináři Reuters byli v Barmě obžalováni, chtěli odhalit pravdu o tažení proti Rohingům

Rangún - Barmská prokuratura dnes oficiálně obžalovala dva místní novináře, pracující pro agenturu Reuters. Za porušení státního tajemství jim hrozí až 14 let vězení. Ťjo Sou U (27) a Wa Lone (31) byli zatčeni 12. prosince.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Reuters

Žurnalisty zatkli na předměstí největšího barmského města Rangún krátce poté, co se sešli se dvěma policisty. Ti působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při jejich tažení proti Rohingům. Před násilnostmi uprchlo od srpna z Barmy do sousedního Bangladéše na 650.000 Rohingů.

Barmská prokuratura uvedla, že novináři nelegálně získali od policistů "významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii". Policisté byli rovněž zatčeni.

Obhájce novinářů Than Zo Aun dnes prohlásil, že vyzval k okamžitému propuštění svých klientů na kauci. Soudce to ale odmítl s tím, že žádost přezkoumá a rozhodne při příštím jednání, které se uskuteční 23. ledna. "Od verdiktu jsme stále daleko," řekl obhájce.

Před soudní budovou se dnes na protest proti zadržení svých kolegů shromáždilo několik desítek novinářů oděných v černém. Organizace pro lidská práva kritizují novou barmskou civilní vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, že nadále používá zákony z koloniální éry k zastrašování a uvězňování žurnalistů. Tyto zákony ve velké míře uplatňovala vojenská junta, která zemi donedávna vládla, k umlčování kritiků a médií.

"Zakročili proti nám, protože jsme se snažili odhalit pravdu," řekl médiím novinář Wa Lone, když byl dnes po půlhodinovém jednání odváděn od soudu zpátky do největší barmské věznice Insein. Šéfredaktor agentury Reuters Stephen Adler uvedl, že stíhání novinářů je "bezostyšným a bezdůvodným útokem na svobodu tisku".

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na hotel v Kábulu zaútočili ozbrojenci, střílejí do hostů. Zachraňte nás,…

20.01.2018 20:38 Aktualizováno Kábul - Na hotel Intercontinental v afghánské metropoli dnes zaútočili ozbrojenci. Podle některých…

Asadova armáda dobyla vojenské letiště v Idlibu

20.01.2018 15:43 Aktualizováno Damašek - Syrská armáda a její spojenci dnes dobyli leteckou základnu Abú ad-Duhúr v provincii…

KLDR vyšle na olympiádu 22 sportovců do společného týmu Korejí

20.01.2018 14:55 Aktualizováno Lausanne/Soul - KLDR vyšle na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu 22 sportovců, kteří…

Pákistánské úřady zatkly komplice zadržené Češky

20.01.2018 13:18 Láhaur - Pákistánské úřady zadržely komplice mladé Češky, u které celníci našli asi devět kilo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama