Čínu rozčílila nominace hongkongských aktivistů na Nobelovu cenu

Hongkong - Komunistickou Čínu rozzlobilo rozhodnutí 12 poslanců amerického Kongresu nominovat hongkongské prodemokratické hnutí na letošní Nobelovu cenu za mír. Dle Pekingu jde o vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Marco Rubio

Nominovanými vůdci jsou 21letý Joshua Wong a jeho kolegové 24letý Nathan Law a 27letý Alex Chow. Členové amerického Kongresu uvedli, že chtějí ocenit "jejich mírové snahy o politickou reformu a sebeurčení Hongkongu".

Demonstranti v roce 2014 po jedenáct týdnů okupovali klíčové ulice Hongkongu, aby prosadili svůj požadavek plně svobodných voleb nejvyššího představitele města. Tento požadavek předtím zavrhla centrální čínská vláda. Na vrcholu protestních akcí bylo v ulicích až 100.000 osob. Demonstranti nakonec svého cíle nedosáhli.

"Hongkongští prodemokratičtí aktivisté významně přispěli k míru tím, že se snažili zabezpečit budoucnost Hongkongu v době, kdy Peking podniká kroky k narušení autonomie Hongkongu," uvedli v dopise Nobelovu výboru čtyři demokraté a osm republikánů z Kongresu, mezi nimiž je i bývalý prezidentský kandidát Marco Rubio.

Loni byla zmíněná trojice hongkongských vůdců demonstrací odsouzena k několikaměsíčním trestům vězení za nezákonné shromažďování. Jejich nominace na Nobelovu cenu za mír rozčilila komunistickou vládu v Pekingu.

V prohlášení zaslaném agentuře Reuters čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Joshua Wong a další studentští vůdci byli potrestáni v souladu se zákonem. "Vyzýváme příslušné americké kongresmany, aby se přestali vměšovat do vnitřních záležitostí Číny a Hongkongu a více se snažili přispívat k rozvoji čínsko-amerických vztahů," dodalo ministerstvo.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 10:41 Aktualizováno NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Summit Trump-Kim? Jižní Korea vyjádřila opatrnou nadějí, její prezident je…

26.05.2018 07:43 Soul - Jižní Korea dnes vyjádřila opatrnou naději nad posledním vývojem kolem možného uskutečnění…

Hinduisty jsme nezabíjeli, tvrdí rohingská armáda v Barmě

25.05.2018 21:05 Neipyijto - Arakanská armáda za spásu Rohingů (ARSA) odmítla tvrzení Amnesty International (AI), že…

KLDR kupodivu nevyvádí. Summit s USA může být i v původním termínu,…

25.05.2018 16:48 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump dnes připustil, že zrušená schůzka se severokorejským…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama