Barma popřela hromadné hroby v Arakanském státě

Rangún - Barma dnes popřela existenci hromadných hrobů v Arakanském státě na severu země. Reagoval tím na zprávu agentury AP, jež ve čtvrtek informovala o více jak pěti masových hrobech ve vesnici Gu Dar Pyijn.

Přidejte svůj názor

Barma, ilustrační foto

Agentura se o nich se dozvěděla od přeživších uprchlíků v bangladéšském uprchlickém táboře Balukhálí a jejich existenci potvrzují i časově označené videonahrávky v mobilních telefonech. Z Aranského státu kvůli represím armády od srpna uteklo téměř 690.000 muslimských Rohingů.

Barmský informační výbor, který spadá pod úřad barmské civilní vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, na facebooku uvedl, že místní úřady a zástupci bezpečnostních složek zformovali "pozemní tým", který záležitost prošetřil.

"Pozemní tým ohledal místo, kde jsou podle agentury AP těla pohřbena, a zjistil, že zpráva není pravdivá," uvedl výbor. "Tým mluvil s radou starších i vesničany, kteří na otázku, zda tu došlo k masovému vraždění, odpověděli, že nikoli," stojí dále v prohlášení.

Dva vesničané, s nimiž se agentura Reuters spojila telefonicky, s vládním prohlášením nesouhlasí a tvrdí, že hromadné hroby ve vesnici jsou.

První z nich uvedl, že obyvatelé vesnice na otázky vládních vyslanců ze strachu odpověděli, že neví, kolik lidí bylo zabito a kdo jim domy zapálil. Řekli jim ale o hromadných hrobech.

Témata: barma | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 00:01 NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Hinduisty jsme nezabíjeli, tvrdí rohingská armáda v Barmě

25.05.2018 21:05 Neipyijto - Arakanská armáda za spásu Rohingů (ARSA) odmítla tvrzení Amnesty International (AI), že…

KLDR kupodivu nevyvádí. Summit s USA může být i v původním termínu,…

25.05.2018 16:48 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump dnes připustil, že zrušená schůzka se severokorejským…

Na Filipínách zatkli českého občana, je podezřelý ze zneužívání dětí

25.05.2018 16:10 Manila - Na Filipínách byl zatčen český občan, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání místních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama