KLDR uspořádala vojenskou přehlídku. Kim vyzval k bojové připravenosti +VIDEO

Pchjongjang - KLDR dnes uspořádala v Pchjongjangu vojenskou přehlídku k 70. výročí vytvoření své stálé armády. Podle jihokorejských zdrojů se přehlídky buď jako přímí účastníci, nebo jako diváci zúčastnily desítky tisíc lidí.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Severní Korea

Přehlídku několik týdnů nacvičovalo přes 10.000 vojáků stejně jako množství civilistů s plastovými kyticemi trénovalo na pchojngjangských náměstích vyvolávání hesel.

Agentura AP uvedla, že k vidění dnes byly nejmocnější severokorejské strategické zbraně, pravděpodobně včetně raket dlouhého doletu Hwasong-14 a Hwasong-15. Analytici se domnívají, že tyto rakety, které KLDR loni třikrát úspěšně otestovala, jsou potenciálně schopné dosáhnout pevninské území Spojených států. Předvedena byla patrně také raketa středního doletu Hwasong-12, kterou Severní Korea loni dvakrát pokusně odpálila přes japonské území.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v projevu na přehlídce označil KLDR, která disponuje jadernými zbraněmi, za "vojenskou mocnost světového formátu". Armádu své země Kim vyzval, aby se udržovala ve stavu vysoké bojové připravenosti tváří v tvář Spojeným státům a jejich následovníkům. "Dokud bude na Zemi přetrvávat imperialismus a pokračovat nepřátelská politika USA vůči KLDR, poslání naší armády, jímž je ochrana naší země, lidu a míru, se nezmění," dodal Kim.

Když Pchjongjang pořádal přehlídku loni v dubnu, přenášela ji živě severokorejská televize a představeno bylo pět nových typů raket. Pozvány byly také stovky zahraničních novinářů. Tentokrát se však zprávy o přehlídce objevily až po jejím skončení.

Na záběrech severokorejské televize, která akci vysílala ze záznamu, byl vidět vůdce Kim Čong-un, jak v dlouhém černém zimním kabátě přichází se svou manželkou na zahájení přehlídky po červeném koberci.

zdroj: YouTube

Přehlídka se konala den před zahájením zimních olympijských her v Jižní Koreji. KLDR na olympiádu do jihokorejského Pchjongčchangu vyslala svou delegaci a oznámení o severokorejské účasti na olympiádě snížilo napětí na Korejském poloostrově po opakovaných severokorejských raketových a jaderných testech.

Analytici uvedli, že Severní Korea chce dvojím přístupem potvrdit svůj status "de facto jaderného státu", aby si vymohla zmírnění mezinárodních sankcí a rozeštvala dlouhodobé spojence Jižní Koreu a USA.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V tibetském chrámu Džókhang vypukl rozsáhlý požár +VIDEO

17.02.2018 18:47 Lhasa - V chrámu Džókhang, který patří mezi nejvýznamnější svatyně tibetských buddhistů, dnes…

Nepokoje v tropickém ráji: Při střetech na Maledivách mnoho zraněných

17.02.2018 14:19 Malé - Při pátečních střetech demonstrantů s policií na Maledivách byly zraněny desítky lidí a…

Vrah dětí dostal v Pákistánu trest smrti, znásilnil a zabil i sedmiletou…

17.02.2018 10:57 Islámábád - Pákistánec Imran Alí (25), který zabil osm dětí včetně sedmileté Zajnab Ansáríové,…

Invalida rozpoutal peklo, téměř 200 mrtvých. Požár v korejském metru je…

17.02.2018 09:40 Soul - Druhým nejhorším požárem v metru je tragédie, která se stala před 15 lety, 18. února 2003, v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama