Neshody mezi USA a Koreou. Sabotuje Trump mírový proces?

Soul - Probíhající olympijské hry v Jižní Koreji byly ze strany pořádající země chápány i jako příležitost k jistému napravení vztahů mezi ní a Severní Koreou. A zdá se, že Jihokorejci se opravdu ze všech sil snaží navázat dialog se severokorejským režimem. Tento postup se ale příliš nezamlouvá Spojeným státům. O vývoji informuje britský Guardian.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kim Jo-čong  (sestra diktátora)

Jihokorejci dělají co mohou. Na hry pozvali řadu hostů ze Severní Koreje. V hledištích olympijských stadionů můžeme vidět severokorejský hudební soubor, severokorejské a jihokorejské hokejistky postavily společný tým a na hry dorazila dokonce i sestra diktátora Kim Čong-una. Ne všichni ale mají z jistého oteplení vztahů radost.

Z vývoje nejsou nadšené Spojené státy. USA jsou od nepaměti klíčovým spojencem Jižní Koreji. Soul se ale teď snaží usmířit se svým severním sousedem. A dalo by se říci, že za každou cenu. Jihokorejci zkrátka více než po čemkoli jiném touží po klidu na Korejském poloostrově.

Američané zase chtějí zabránit tomu, aby Severní Korea vyvinula jadernou zbraň. Rozdíl je v tom, že Jihokorejci se snaží svých cílů dosáhnout pomocí ústupků, zatímco Američané prosazují diplomatický tlak.

Tématu se okamžitě chopila i severokorejská propaganda. Ta vykresluje Američany jako ty, kdo úmyslně hatí mírový proces v regionu. Napětí je dle severokorejského tisku důsledkem politiky „šílence Trumpa“. Z rétoriky tamních médií by se mohlo zdát, že jen pár týdnů staré výhrůžky o vymazání Jižní Koreji a USA z mapy vlastně nikdy nezazněly.


Americký viceprezident Mike Pence cestou z dějiště olympijských her domů novinářům zopakoval, že USA jsou připraveny na diplomatická jednání, ale že stejně tak budou pokračovat v tlaku na Severní Koreu. Jihokorejci sérii rozhovorů již rozběhly. Je ale předčasné spekulovat nad tím, jaké by mohly přinést výsledky. To se uvidí až ve chvíli, kdy na poloostrově opadne olympijská euforie a vše se vrátí do starých kolejí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pentagon přiznal: V Afghánistánu se nic nelepší, Tálibán má navrch

22.05.2018 10:08 Washington - Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace v Afghánistánu neodpovídají…

Sexuální obtěžování v Japonsku? Na povrch vyplula děsivá fakta

22.05.2018 08:54 Tokio - Sexuální obtěžování páchané muži ve významných funkcích je v Japonsku velmi rozšířené,…

Zvrhlý arcibiskup kryl zneužívání dětí, rozhodl australský soud

22.05.2018 07:57 Canberra - Australský soud dnes rozhodl, že se katolický arcibiskup z Adelaide Philip Wilson…

KLDR odstřelí podzemní tunely jaderného polygonu, novináři nakonec dorazili

22.05.2018 07:32 Pchjongjang - Do Severní Koreje dnes přicestovala malá skupina zahraničních novinářů, kteří budou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama