Podivná sebevražda ve vězení. Íránští vědci chtějí prošetřit smrt svého kolegy

Teherán - Íránský prokurátor v sobotu oznámil, že se profesor sociologie Kávús Sejjed Emámí (63) ve věznici zabil. Zatčen byl 24. ledna a obviněn ze špionáže. Akademici však verzi o sebevraždě nevěří a požadují důkladné prošetření případu.

Přidejte svůj názor

Věznice

Íránské úřady rodině sdělily, že Emámí zemřel v pátek. Jeho syn ale neveří, že spáchal sebevraždu. Emámí byl také ekolog a stál v čele íránské nadace na ochranu ohrožených zvířat. Zástupce justice v neděli řekl, že se Emámí k vině přiznal a že ve vazbě je dalších sedm členů jeho nadace.

"Zpráva o smrti doktora Emámího vědce a ekology šokovala. Byl to známý profesor, vynikající vědec, válečný veterán a čestný člověk," napsala vědecká obec v otevřeném dopise prezidentovi Hasanu Rúhánímu. "Věrohodné nejsou zprávy ani o důvodu jeho zatčení, ani o jeho smrti. Očekáváme, že rychle zasáhnete, aby byl případ této těžké ztráty vyšetřen," stojí dále v dopise.

Teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí řekl, že byl "Emámí jedním z podezřelých ve špionážní kauze a spáchal sebevraždu, protože věděl, že mnozí svědčili proti němu. A také vzhledem k tomu, k čemu se sám přiznal".

"Byl to velmi klidný a naprosto nepolitický člověk. Miloval Írán a přírodu," řekl ale stanici BBC jeden z íránských vědců, který Emámího dobře znal.

V Íránu Emámího případ obnovil debatu o podezřelých úmrtích ve věznicích. Za protestů proti špatné ekonomické situaci na přelomu roku skončilo ve vazbě několik tisíc lidí a dva z nich údajně spáchali za mřížemi sebevraždu. Jejich příbuzní a známí ale tuto verzi nepřijali a žádají nezávislé vyšetření.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pentagon přiznal: V Afghánistánu se nic nelepší, Tálibán má navrch

22.05.2018 10:08 Washington - Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace v Afghánistánu neodpovídají…

Sexuální obtěžování v Japonsku? Na povrch vyplula děsivá fakta

22.05.2018 08:54 Tokio - Sexuální obtěžování páchané muži ve významných funkcích je v Japonsku velmi rozšířené,…

Zvrhlý arcibiskup kryl zneužívání dětí, rozhodl australský soud

22.05.2018 07:57 Canberra - Australský soud dnes rozhodl, že se katolický arcibiskup z Adelaide Philip Wilson…

KLDR odstřelí podzemní tunely jaderného polygonu, novináři nakonec dorazili

22.05.2018 07:32 Pchjongjang - Do Severní Koreje dnes přicestovala malá skupina zahraničních novinářů, kteří budou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama