Válka mezi USA a KLDR? Expert prozradil, jak by probíhala

Praha - Americký expert a profesor Lyle J. Goldstein varuje, že pokud by došlo k válce mezi USA a Severní Koreou, neznamená to automatické americké vítězství. Z historie připomíná například válku ve Vietnamu, kterou USA nakonec prohrály.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kim Čing-un usoudil, že

Goldstein pro server nationalinterest.org vysvětluje, že i ve sportu se stává, že podceňovaný tým někdy favorita porazí. Stejně tomu tak bylo v roce 1905, kdy Japonské císařství porazilo Ruské impérium. Jen málokdo se domníval, že by to mohlo takto skončit. Přesto bylo ruské loďstvo v bitvě u Cušimy poraženo a posláno na dno průlivu. Kdo by si pomyslel, že i Vietnam potrápí a nakonec porazí USA v 60. letech minulého století. "Pokud se uvažuje o tragické možnosti války mezi KLDR a USA, tak by měli američtí plánovači k tomu přistoupit s pokorou, která by jim umožnila předvídat některé nástrahy," míní expert.

Podle profesora by se dala zamítnout varianta případného pozemního útoku, protože je tam silná koncentrace sil a obtížný terén. Dalo by se však uvažovat o námořním útoku. Díky spolupráci s námořnictvem Jižní Korey by mohly USA beztrestně úřadovat u pobřeží KLDR a mocně udeřit kladivem. Ovšem to všechno za předpokladu, že se do incidentu nezapojí i Čína a Rusko. Profesor a publicista však varuje, že by americké námořnictvo čelilo velké hrozbě: balistické raketě Hwasong'-9.

Tato raketa je popisována jako inteligentní raketa, proti které by nejspíše byly letadlově lodě takřka bezmocné. Raketa je údajně 12 metrů dlouhá a 80 cm široká. Podle odhadů má v dolní častí vršku rakety čtyři trojúhelníková žebra, která naznačují, že by hlavice byla schopná samostatného manévru. Vzhled by tedy odpovídal zhruba obyčejné protiletadlové balistické raketě, disponuje vyšší účinností co se týká proniknutí protiraketového systému.

Největší problém pro severokorejskou armádu je však nalezení a efektivní sledování amerických válečných lodí na moři, protože KLDR nedisponuje systémem družic a jeho pozemní radary přes oceán dokáží detekovat lodě pouze do vzdálenosti sto kilometrů. Rakety by však mohly fungovat alespoň jako zastrašující manévr, aby udržel letadlové lodě například 500 kilometrů od pobřeží a znesnadnil tak USA překvapivé letecké útoky na KLDR. Problém by ovšem nastal, pokud by na hlavice severokorejská armáda dala jaderné hlavice. Nejenže by rakety nemusely vůbec trefit svůj cíl, ale způsobily by obrovské škody v okolí. Následky by byly takřka zničující. "Americké námořnictvo se nemusí obávat KLDR, ale ani by ji nemělo podceňovat," shrnul expert Lyle J. Goldstein.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Číny uhořelo nejméně 18 lidí, policie pátrá po žháři

24.04.2018 07:56 Peking - Nejméně 18 lidí zemřelo dnes při požáru třípatrové budovy na jihu Číny. Informovala o tom…

Vůdce jemenský rebelů zabit Saúdy

23.04.2018 18:51 Saná - Politický šéf šíitských povstalců v Jemenu byl zabit při náletu koalice v čele se Saúdskou…

Čína versus USA: Boj o Tchaj-wan bude něco jiného než bombardování Sýrie

23.04.2018 18:50 Peking - Tento týden proběhlo největší čínské námořní cvičení. Jeho námětem byla obrana a protiútok…

Jemenci odpálili dvě rakety proti Saúdské Arábii

23.04.2018 17:30 Rijád  - Jemenští šíitští povstalci Húsíové vypálili dvě balistické střely na zařízení ropné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama