Hrozí katastrofa? Masivní erupce sopky Sinabung "změnila den v noc", města se ztratila v nánosech popelu

Sopka Sinabung ležící na indonéské Sumatře opět ožila. Místní obyvatele vyděsila dosud největší letošní erupcí, kterou doprovázelo chrlení hustých vrstev popela, který zakryl silnice a domy.

Přidejte svůj názor

Sopka, mrak popílku

Jak uvádí server Sky News, vulkán chrlil popel až do výšky asi 5 tisíc metrů. Ten následně zasypal okolí sopky. Prach se dostal asi do pětikilometrové vzdálenosti od sopky. „V letošním roce se jednalo o největší výbuch Sinabungu," uvedla agentura pro vulkanologii.

Video zveřejněné indonéským Červeným křížem ukazuje silné vrstvy popela pokrývající silnice a domy. Jeden úředník prohlásil, že v některých vesnicích je „černočerná tma“ a přes mraky popela je vidět asi jen na 5 metrů.

Charita už požádala dobrovolníky, aby v postižených oblastech pomohli. Úřady začaly některé oblasti evakuovat, v dalších vesnicích rozdávají záchranáři plynové masky. Sopka totiž chrlí i větší části, které mohou poškodit plíce a způsobit problémy. Podle Národní agentury pro zmírňování následků katastrof ale zatím nebyly hlášeny žádní zranění či mrtví.

Kvůli prachu a dýmu úřady vydaly varování pro všechna letadla, která do oblasti směřují.

Sinabung zkruba 400 let spala, v roce 2010 se ale probudila a výbuch zabil dva lidi. K další erupci došlo o čtyři roky později, tehdy zemřelo 16 lidí. Dalších sedm obyvatel zahynulo při výbuchu vulkánu v roce 2016. Za posledních několik let muselo své domovy kvůli Sinabungu opustit už 30 tisíc Indonésanů.

V Indonésii se celkem nachází asi 130 sopek, země totiž leží v „Prstenu ohně" - pásu tektonických hranic desek v Tichém oceánu, který je charakteristický častou seizmickou činnost. Mount Sinabung je jednou ze tří sopek, která v současné době v oblasti vybuchla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Ho Či Minově Městě vypukl požár, lidé skákali z oken. Nejméně 13 mrtvých

23.03.2018 07:54 Hanoj - Komplex obytných budov v Ho Či Minově Městě na jihu Vietnamu dnes zachvátil požár. Na místo…

Jihokorejský soud vydal kvůli korupční kauze zatykač na exprezidenta I…

22.03.2018 18:28 Soul - Jižní Korea se potýká s dalším korupčním skandálem týkajícím se nejvyšších činitelů země.…

Vybuchla sopka, která chrlí "modrou lávu". 30 lidí se přiotrávilo plyny

22.03.2018 15:03 Aktualizováno Jakarta - V indonéské provincii Východní Jáva vybuchla sopka Ijen. 200 lidí bylo evakuováno. Zhruba…

Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem

21.03.2018 14:24 Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama