Oceán vydal vrak letadlové lodi Lexington, armáda USA ji za války sama potopila

Canberra - U břehů Austrálie byl nalezen dobře zachovalý vrak letadlové lodi Lexington. Americká armáda o plavidlo přišla během bitvy v Korálovém moři v květnu 1942. V boji s Japonci tehdy zahynulo přes 200 členů posádky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Loď Lexington, společně s jedenácti z původních 35 letadel, byla objevena v hloubce tří kilometrů v Korálovém moři, ve vzdálenosti zhruba 800 kilometrů od východního pobřeží Austrálie. Vrak našel v neděli tým výzkumníků vedený spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem. Námořnictvo usa objev potvrdilo. Zároveň sdělilo, že plavidlo nebude ze dna vyzdviženo, protože ho považuje za válečný hrob.

zdroj: YouTube

Důvodem bitvy v Korálovém moři (4.-8. května 1942) byl úmysl Japonska obsadit přístav Port Moresby na Nové Guineji a ostrov Tulagi v Šalamounových ostrovech. Američané při střetu utrpěli větší hmotné škody než Japonci, zejména ztratili velkou letadlovou loď Lexington. Podařilo se jim ale strategicky důležité základny uhájit.

Historikové označují bitvu v Korálovém moři za klíčový okamžik ve snaze zastavit postup Japonska v Tichomoří v průběhu druhé světové války. V bitvě, která vypukla po napadení plavidla Japonci, přišlo o život 216 členů posádky. Více než 2000 dalších se zachránilo. Letadlovou loď Lexington americká armáda sama potopila, když bylo plavidlo zasaženo několika japonskými torpédy a bombami.

Objev lodi ocenil velitel amerických sil v Tichomoří admirál Harry Harris. "Jako syn vojáka, který přežil útok na USS Lexington, blahopřeji Paulu Allenovi a jeho expedici k lokalizaci Lady Lex," řekl dnes Harris s poukazem na přezdívku plavidla.

V loňském roce Allenova společnost našla v Tichém oceánu vrak amerického křižníku Indianapolis, který 30. července 1945 potopila japonská ponorka. Šlo o poslední větší válečnou loď potopenou v průběhu druhé světové války a zároveň o jednu z největších katastrof v dějinách amerického námořnictva, při níž se z posádky čítající 1200 námořníků zachránilo jen 316 mužů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Ho Či Minově Městě vypukl požár, lidé skákali z oken. Nejméně 13 mrtvých

23.03.2018 07:54 Hanoj - Komplex obytných budov v Ho Či Minově Městě na jihu Vietnamu dnes zachvátil požár. Na místo…

Jihokorejský soud vydal kvůli korupční kauze zatykač na exprezidenta I…

22.03.2018 18:28 Soul - Jižní Korea se potýká s dalším korupčním skandálem týkajícím se nejvyšších činitelů země.…

Vybuchla sopka, která chrlí "modrou lávu". 30 lidí se přiotrávilo plyny

22.03.2018 15:03 Aktualizováno Jakarta - V indonéské provincii Východní Jáva vybuchla sopka Ijen. 200 lidí bylo evakuováno. Zhruba…

Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem

21.03.2018 14:24 Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama