Letadla i noční vidění. Co všechno Číňané ukradli Rusům a Američanům?

Peking – Čínská armáda má dnes pověst jedné z nejmocnějších ozbrojených sil světa. Mimo jiné proto, že v uplynulých desetiletích prošla řadou modernizací. Moderní technologie ale v případě Číňanů nebyly získány výzkumem, nýbrž šlo velmi často o průmyslové krádeže. O věci informuje web National Interest.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská armáda, ilustrační foto

Během 60. let panovalo mezi Čínou a SSSR značné napětí. Proto proběhlo několik jednání, na kterých se země pokoušely usmířit. Sověti během nich například poskytli Číňanům plány na legendární stíhačku Mig–21. Usmíření sice neproběhlo, Číňané ale plány bohatě využili a na jejich základě zkonstruovali letoun J-7 (v exportní verzi známý jako F-7).

Jednalo se o téměř identickou kopii slavného Migu. Pikantní je, že oba letouny spolu dokonce na přímo soutěžily v řadě výběrových řízení, jež byla vypsána letectvy mnoha států. Když se v 70. letech Čína sblížila s USA, prodali dokonce Číňané několik F-7 přímo Američanům. Ti je používali pro výcvik, během nějž tato letadla simulovala sovětské Migy.


V 90. letech potřeboval přebujelý ruský zbrojní průmysl zoufale nová odbytiště. Obrátil se proto na Čínu, která naopak sháněla moderní letadla. Rusové tak začali Číňanům dodávat moderní bojové letouny Su-27 Flanker.

Ruští zbrojaři si představovali, že obchod proběhne za standardních licenčních podmínek, Číňané je ale vyvedli z omylu téměř okamžitě. Záhy totiž začali stroje upravovat a různě modifikovat, což odporovalo dohodám. Vyprodukovali dokonce vlastní verzi Su-27, která mohla přistávat na letadlových lodích. Znechucení Rusové ze spolupráce brzy vycouvali.

Ani Američané nezůstali ušetřeni čínským praktikám. Americká armáda po zkušenostech z Vietnamu investovala v 80. letech značné prostředky do vývoje přístrojů pro noční vidění, které by vojáků umožnily být mnohem efektivnější v nočních bojích. Projekt se vydařil a Američané disponovali pokročilými zařízeními pro noční boj. To ovšem přilákalo pozornost Číňanů a ti za pomoci lstí, úplatků a krádeží americké systémy okopírovali.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Ho Či Minově Městě vypukl požár, lidé skákali z oken. Nejméně 13 mrtvých

23.03.2018 07:54 Hanoj - Komplex obytných budov v Ho Či Minově Městě na jihu Vietnamu dnes zachvátil požár. Na místo…

Jihokorejský soud vydal kvůli korupční kauze zatykač na exprezidenta I…

22.03.2018 18:28 Soul - Jižní Korea se potýká s dalším korupčním skandálem týkajícím se nejvyšších činitelů země.…

Vybuchla sopka, která chrlí "modrou lávu". 30 lidí se přiotrávilo plyny

22.03.2018 15:03 Aktualizováno Jakarta - V indonéské provincii Východní Jáva vybuchla sopka Ijen. 200 lidí bylo evakuováno. Zhruba…

Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem

21.03.2018 14:24 Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama