Překazí Čína smír s KLDR? Klid je to poslední, co si přeje

Peking – Jakou roli vlastně hraje Čína v napjatých událostech okolo severokorejského jaderného programu? Je v čínském zájmu spíše uklidnění situace v regionu nebo ČLR naopak z napjatých vztahů těží? S odpovědmi na tyto otázky přichází americká televize Fox News.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto

Nedávno se objevily informace, že by mohla proběhnout osobní schůzka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Jednalo by se o v pravdě historickou událost. Výsledkem schůzky by mohlo být i oteplení vztahů mezi oběma zeměmi. Svět by se tak mohl zbavit jednoho ze svých potenciálně nejvýbušnějších problémů.

Mohlo by se zdát, že pokojné vyřešení „severokorejské otázky“ by bylo ku prospěchu všem zemím v regionu. U Číny to ale úplně neplatí. Z minulosti totiž víme, že Čína nejvíce posilovala vždy, když se Spojené státy a jejich spojenci museli dívat jinam a měli plné ruce práce s problémy v jiných částech světa.

Například těsně před zářím 2001 panovalo mezi Čínou a USA bezpečnostní napětí. Bezprostředně po útocích na WTC se ale Američané zaměřili na válku proti terorismu a Čína v geopolitickém závětří mohutně posilovala.

To se jí dařilo i teď. Zatímco svět s napětím pozoroval dění na Korejském poloostrově a obával se války, Číňané stran pozornosti navyšovali vojenské výdaje a zvětšovali svůj ekonomický, mocenský a vojenský potenciál. Ve chvíli, kdy ale přestane ze strany Severní Koreje hrozit bezprostřední nebezpečí, mohou se zraky amerických bezpečnostních analytiků zaměřit právě na Čínu.

Američané by se tak například mohli zaměřit na situaci v Jihočínském moři, které si Čína v poslední době sérií agresivních kroků podmanila. Spojené státy by rovněž mohly navýšit svoji podporu Taiwanu, pětadvaceti miliónové demokratické zemi, jež žije již po desetiletí pod permanentní čínskou hrozbou.


Rovněž ve Východočínském moři by mohli Američané efektivně zakročit proti čínské rozpínavosti, což by zřejmě nejvíce potěšilo klíčového amerického spojence v regionu Japonsko. A v neposlední řadě by Donald Trump mohl plnit jeden ze svých nejvíce akcentovaných předvolebních slibů – vyzvat Čínu na obchodní a ekonomický souboj.

Číňané si toto všechno velmi dobře uvědomují. Vědí, že napjatá situace okolo Severní Koreje jim poskytuje náležitý klid, díky němuž může Čína stranou světové pozornosti nadále růst. A právě proto není klid na Korejském poloostrově v čínském zájmu. 

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zničení jaderného střediska KLDR budou pokrývat i Jihokorejci

23.05.2018 10:56 Aktualizováno Soul - Severní Korea nakonec umožní, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska…

Církví opět otřásá pedofilie: Odstoupil australský arcibiskup, alarmující…

23.05.2018 07:05 Canberra/Santiago de Chile - Australský arcibiskup Philip Wilson, jehož soud v úterý uznal vinným…

Protesty v Indii kvůli vodě: Policie zastřelila nejméně devět demonstrantů

22.05.2018 18:57 Dillí - Nejméně devět lidí zastřelili policisté v jihoindickém státě Tamilnádu. Tisíce…

Nové sankce USA proti Íránu: Dalších pět osob na černé listině

22.05.2018 17:27 Washington - Spojené státy dnes oznámily další sankce vůči Íráncům. Týkají se pěti osob, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama