Setkání Trumpa s Kimem: Může schůzka skutečně přinést nějaké reálné výsledky?

Washington – Zpráva o tom, že se tváří v tvář setkají Donald Trump a Kim Čong-un oblétla světa, přičemž nejen v odborných kruzích způsobila malé pozdvižení. Může ale taková schůzka skutečně přinést nějaké reálné výsledky?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kim Čong-un

Pokud opravdu dojde k přímým rozhovorům mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem, půjde o v pravdě historickou událost. K podobnému setkání na tak vrcholné úrovni nikdy předtím nedošlo. Na místě jsou tak jak naděje, tak ale i obavy.

Naděje spočívá v tom, že namísto výhrůžek a vzájemného porovnávání si jaderných tlačítek nastal čas na rozhovory a jednání. Obavy mají pozorovatelé z toho, jak spolu dvě natolik výrazné a rozporuplné osobnosti jako je Trump a Kim budou schopny mluvit z očí do očí.

„Jsem nadšený a vyděšený zároveň“ řekl například serveru DefenseOne bezpečnostní analytik Jim Walsh z MIT. „Nadšený z toho, že spolu obě strany mluví. Vyděšený proto, že když spolu budou dvě natolik neobvyklé osobnosti v jedné místnosti, může se pokazit strašně moc věcí“ obává se Walsh.

Na druhou stranu ale experti dodávají, že případné rozhovory jsou tou nejméně špatnou možností. Kdyby nic jiného, alespoň se jedná o krok zpět směrem od války. Navíc podobné rozhovory nikdy nebyly vyzkoušeny a v poslední době se zdá, že jakékoliv jiné pokusy o uklidnění situace na Korejském poloostrově stejně nefungují.


„Povede takové setkání ale vůbec k něčemu?“ ptá se John Plumb, bývalý bezpečnostní expert Obamovy administrativy. „Může se stát, že oba politici z něj nakonec vyjdou vítězně, aniž by se cokoliv dojednalo. Kim bude díky jednáním vypadat jako normální prezident normální země, Trump bude chválen, že měl odvahu do toho vůbec jít. A pokud se nic nedojedná? Trumpa nikdo kritizovat nebude, nikdo totiž žádné reálné výsledky ani nečeká. Na druhou stranu, proč to nezkusit?“ myslí si Plumb.

Můžeme se tedy dočkat reprízy událostí z roku 1984, kdy podobné osobní setkání Ronalda Reagana s Michailem Gorbačovem na Islandu vedlo k odzbrojovací dohodě? Možná. Obě strany jsou do jednání tlačeny zejména tou skutečností, že druhou alternativou je válka. Na druhou stranu Trump není Reagan a Kim není Gorbačov.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zničení jaderného střediska KLDR budou pokrývat i Jihokorejci

23.05.2018 10:56 Aktualizováno Soul - Severní Korea nakonec umožní, aby likvidaci tamního jaderného testovacího střediska…

Církví opět otřásá pedofilie: Odstoupil australský arcibiskup, alarmující…

23.05.2018 07:05 Canberra/Santiago de Chile - Australský arcibiskup Philip Wilson, jehož soud v úterý uznal vinným…

Protesty v Indii kvůli vodě: Policie zastřelila nejméně devět demonstrantů

22.05.2018 18:57 Dillí - Nejméně devět lidí zastřelili policisté v jihoindickém státě Tamilnádu. Tisíce…

Nové sankce USA proti Íránu: Dalších pět osob na černé listině

22.05.2018 17:27 Washington - Spojené státy dnes oznámily další sankce vůči Íráncům. Týkají se pěti osob, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama