Čína provede revoluci ve státní správě

Peking - Čína představila plán rozsáhlých změn ve struktuře centrální vlády, který se dotkne dvou desítek ministerstev a dalších institucí. Vzniknou například nové úřady pro řešení katastrof, pro migraci, pro zahraniční pomoc či pro válečné veterány.

Přidejte svůj názor

Peking

Reforma je součástí snah prezidenta Si Ťin-pchinga posílit kontrolu vládnoucí komunistické strany nad ekonomikou, omezit byrokracii a zefektivnit státní správu.

Změny zahrnují mimo jiné sloučení dozoru nad bankami a pojišťovnami a posílení pravomocí centrální banky. Bude restrukturalizován i národní úřad na ochranu duševního vlastnictví, vytvořen bude správní úřad pro dohled nad vnitrostátními trhy, regulace trhu s cennými papíry ale zmíněna není.

Peking od začátku loňského roku ostře zasahuje proti riskantním tržním praktikám a přistupuje i k represivním opatřením proti některým soukromým konglomerátům, které se nadměrně zadlužily. Škála opatření sahá od řízeného prodeje majetku podnikatelských impérií Tomorrow Holdings, Dalian Wanda Group či HNA Group až po postavení pod správu regulátora, které postihlo pojišťovnu Anbang Insurance Group. Opatření se dotkla i společnosti CEFC, která působí i v České republice. Byla vytvořena pracovní skupina, jež má posoudit dluhová rizika podniku a vypracovat plán na jejich snížení.

Ke změnám dojde i na úrovni ministerstev. V rámci reformy bude nově vytvořeno například ministerstvo přírodních zdrojů, které kromě agendy dosavadního ministerstva půdy a přírodního bohatství převezme i agendu úřadu pro oceány a kartografického úřadu. Nové ministerstvo životního prostředí nahradí dosavadní ministerstvo ochrany životního prostředí a bude se zabývat také důsledky klimatických změn, které měl doposud na starosti státní plánovací úřad NDCR.

Ministerstvo kultury se rozšíří na ministerstvo kultury a turistiky, ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova nahradí dosavadní ministerstvo zemědělství. Vytvoření avizovaného ministerstva energetiky naopak zmíněno není.

Zrušen bude Státní výbor pro zdraví a plánované rodičovství, který po čtyři desítky let dohlížel na dodržování politiky jednoho dítěte.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Ho Či Minově Městě vypukl požár, lidé skákali z oken. Nejméně 13 mrtvých

23.03.2018 07:54 Hanoj - Komplex obytných budov v Ho Či Minově Městě na jihu Vietnamu dnes zachvátil požár. Na místo…

Jihokorejský soud vydal kvůli korupční kauze zatykač na exprezidenta I…

22.03.2018 18:28 Soul - Jižní Korea se potýká s dalším korupčním skandálem týkajícím se nejvyšších činitelů země.…

Vybuchla sopka, která chrlí "modrou lávu". 30 lidí se přiotrávilo plyny

22.03.2018 15:03 Aktualizováno Jakarta - V indonéské provincii Východní Jáva vybuchla sopka Ijen. 200 lidí bylo evakuováno. Zhruba…

Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem

21.03.2018 14:24 Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama