Čínský premiér Li byl zvolen na dalších pět let

Peking - Ke změnám ve vedení Číny nedošlo ani na postu šéfa vlády. Li Kche-čchiang bude premiérem dalších pět let. Z takřka 3000 poslanců čínského parlamentu byli jen dva proti. V sobotu byl na druhé volební období zvolen také prezident Si Ťin-pching.

Přidejte svůj názor

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Prezident Si Ťin-pching v poslední době výrazně posiluje svou moc. Teoreticky může vládnout neomezeně dlouho, protože čínský parlament před týdnem schválil změnu ústavy - vyškrtnutí klauzule omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let. Stranické stanovy uvádějí, že vůdci se nesmějí držet své funkce doživotně a že pokud se jejich zdravotní stav zhorší, měli by odejít do důchodu.

K posílení prezidentovy moci přispěje také vytvoření nového mocného protikorupčního úřadu, který by měl Siovi pomoci v tažení proti korupci, jež stanovil za klíčový bod své vlády.

Šéfem tohoto úřadu byl dnes zvolen Jang Siao-tu, který rovněž zastává funkci zástupce vedoucího ústřední komise pro kontrolu disciplíny, jež je hlavním protikorupčním orgánem vládnoucí komunistické strany.

Za jeden z klíčových bodů vlády označil Si modernizaci armády, která je nejpočetnější na světě. Peking investuje mimo jiné do stavby letadlových lodí, raketových systémů či do stíhaček obtížně zjistitelných radarem. Pod vládou Si Ťin-pchinga prosazuje Čína své nároky v teritoriálních sporech ve Východočínském a Jihočínském moři. Obyvatelům Si rovněž slíbil, že do roku 2020 vymýtí extrémní chudobu na venkově.

Klíčovou iniciativou v oblasti zahraniční politiky je pro Si Ťin-pchinga projekt nové Hedvábné stezky, který má rozvíjet obchod mezi Evropou aČínou. Čínská ekonomika dosáhla loni růstu HDP 6,9 procenta, čímž překonala původní vládní cíl. Pro letošek si vláda stanovila úroveň kolem 6,5 procenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Číny uhořelo nejméně 18 lidí, policie pátrá po žháři

24.04.2018 07:56 Peking - Nejméně 18 lidí zemřelo dnes při požáru třípatrové budovy na jihu Číny. Informovala o tom…

Vůdce jemenský rebelů zabit Saúdy

23.04.2018 18:51 Saná - Politický šéf šíitských povstalců v Jemenu byl zabit při náletu koalice v čele se Saúdskou…

Čína versus USA: Boj o Tchaj-wan bude něco jiného než bombardování Sýrie

23.04.2018 18:50 Peking - Tento týden proběhlo největší čínské námořní cvičení. Jeho námětem byla obrana a protiútok…

Jemenci odpálili dvě rakety proti Saúdské Arábii

23.04.2018 17:30 Rijád  - Jemenští šíitští povstalci Húsíové vypálili dvě balistické střely na zařízení ropné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama