IS udeřil v Kábulu: Při masakru u šíitské svatyně zahynulo 29 lidí, přes 50 zraněných

Kábul - Poblíž šíitské svatyně v afghánské metropoli se dnes odpálil sebevražedný atentátník. Zahynulo nejméně 29 lidí a dalších 52 osob utrpělo zranění. K krvavému činu se přihlásil Islámský stát (IS).

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Terorismus

Útočník se odpálil v místě, kde se shromáždili lidé k oslavám perského Nového roku Nourúzu, který připadá na dnešní den. Mluvčí ministerstva Nadžíb Daníš řekl, že pachatel se očividně chtěl dostat do šíitské mešity, která byla již v minulosti terčem atentátů, ale zabránila mu v tom policejní stanoviště.

zdroj: YouTube

Afghánské bezpečnostní složky v souvislosti s novoročními oslavami zpřísnily bezpečnostní opatření, atentátníkovi se nicméně podařilo udeřit na lidi, kteří opouštěli mešitu nacházející se v západní části města nedaleko kábulské univerzity a vládní nemocnice.

Většina Afghánců se hlásí k sunnitské větvi islámu, šíitský islám vyznávají například menšinoví Hazárové. Sunnitští radikálové na šíity hledí jako na odpadlíky od víry a často na ně útočí.

K atentátu se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásil IS. Tato sunnitská teroristická síť se na šíitskou menšinu v Afghánistánu zaměřuje od počátku svého působení v zemi. "Mučednická operace provedená atentátníkem ve vestě napěchované výbušninami zasáhla shromáždění šíitů během oslav jejich svátku Nourúz v Kábulu," uvedl IS.

Tálibán, který má v Afghánistánu na svědomí také řadu teroristických útoků, se naopak od dnešního atentátu distancovalo.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zbrojí o závod? Srovnání s USA a Ruskem je zarážející

26.04.2018 00:01 NÁZOR - Čínský parlament na svém nedávném zasedání schválil navýšení výdajů na obranu o 8,1%, což v…

Čína má veliké obavy: Vydá se teď Severní Korea vlastní cestou bez …

25.04.2018 22:27 Aktualizováno Peking - S blížícími se summity mezi KLDR a Jižní Koreou a Kim Čong-unem a americkým prezidentem…

V Indonésii vzplála nová ropná šachta, uhořelo 18 lidí

25.04.2018 14:44 Aktualizováno Jakarta - U nově vyhloubené ropné šachty v indonéské provincii Aceh dnes při požáru uhořelo nejméně…

USA jsou připraveny bránit Tchaj-wan před Čínou, chce však být Tchaj-wan…

25.04.2018 13:35 V poslední době se opět rozhořívá spor o Tchaj-wan. Čína jasně dává najevo, že je to její území a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama