Co bude KLDR chtít od Američanů? Summit může skončit i nejhorším scénářem
Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že ji k smířlivým krokům z posledních týdnů nedonutily západní sankce. Podle státních médií je ochota KLDR snížit napětí důkazem sebevědomí a síly Pchjongjangu, a nikoli známkou jeho slabosti. Analytici upozornili, že pojem "denuklearizace" znamená něco jiného pro KLDR a něco jiného pro USA.
doporučujeme
Svět je v krizi už od roku 1947. Už Einstein varoval před hrůzami, které nás čekají
Na veřejnosti raději bez jarmulky, varuje německá židovská obec
Slováci by měli mít ministryni vnitra, premiér navrhuje Denisu Sakovou
Grilování je zdravé, ale... Jaké chyby rozhodně nedělat?
Sečete (ne)ochotně sekačkou trávu? Pozor, tohle všechno se může stát
Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce Alain Delon opustit svět bez lítosti?
Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější než český
Severní a Jižní Korea se dohodly, že uspořádají koncem dubna summit vůdce KLDR Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Kim Čong-un ale zatím nepotvrdil informaci, že je připraven se sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Ani dnešní zpráva oficiální severokorejské tiskové agentury KCNA summity přímo nezmiňuje. Píše nicméně o "atmosféře usmíření" s Jihem a o "náznacích změn" ve vztazích s USA.
Podle členů jihokorejské delegace je vůdce KLDR Kim připraven zahájit jednání o denuklearizaci. Američané vnímají denuklearizaci jako proces, v němž se Severní Korea postupně vzdá svých jaderných zbraní. To samo o sobě je těžko představitelné, protože Pchjongjang nadále opakuje, že se nehodlá zříci svých raketových a nukleárních programů.
Severokorejci mají podle analytiků představu jakési vzájemné dohody, která by kromě požadavku na jaderné odzbrojení KLDR zahrnovala i stažení amerických vojáků z Jižní Koreje. USA mají od korejské války z let 1950-1953 na jihokorejském území rozmístěno 28.500 vojáků. Americké jaderné zbraně byly z území Jižní Koreje odvezeny v roce 1991, Pchjongjang prý má ale podezření, že nějaké nukleární zbraně na jihokorejském území zůstaly.
Podle některých názorů si Severokorejci od summitu s USA slibují uzavření řádné mírové smlouvy, jež by nahradila dohodu o příměří, která ukončila korejskou válku. V té stály Spojené státy na straně Jižní Koreje. "Kim předpokládá, že pokud bude podepsána mírová smlouva, američtí vojáci se během zhruba deseti let z Jižní Koreje stáhnou," uvedl podle BBC News analytik americké výzkumné instituce Rand Corporation Bruce Bennet.
Michael Madden, expert americké Univerzity Johnse Hopkinse na Severní Koreu, by za úspěch summitu považoval podpis dohody, v níž by se například KLDR zavázala ke zmrazení jaderných testů a vpuštění mezinárodních inspektorů do svých nukleárních zařízení. Nejhorší scénář by naopak mohl vypadat tak, že by Severokorejci ze schůzky odešli kvůli naprosté neochotě Trumpa reagovat na jejich návrhy, řekl Bennet.
Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes naznačil, že by se mohl uskutečnit také třístranný summit KLDR, Jižní Koreje a USA. "Vrcholná schůzka Severní Koreje a Spojených států by byla sama o sobě historickou událostí... a v závislosti na pokroku by mohla vést i k třístrannému summitu KLDR, Jižní Koreje a USA," řekl.
Na jihu Číny uhořelo nejméně 18 lidí, policie pátrá po žháři
24.04.2018 07:56 Peking - Nejméně 18 lidí zemřelo dnes při požáru třípatrové budovy na jihu Číny. Informovala o tom…
Vůdce jemenský rebelů zabit Saúdy
23.04.2018 18:51 Saná - Politický šéf šíitských povstalců v Jemenu byl zabit při náletu koalice v čele se Saúdskou…
Čína versus USA: Boj o Tchaj-wan bude něco jiného než bombardování Sýrie
23.04.2018 18:50 Peking - Tento týden proběhlo největší čínské námořní cvičení. Jeho námětem byla obrana a protiútok…
Jemenci odpálili dvě rakety proti Saúdské Arábii
23.04.2018 17:30 Rijád - Jemenští šíitští povstalci Húsíové vypálili dvě balistické střely na zařízení ropné…