Malajsie zachytila loď s 56 Rohingy z Barmy, vpustí je do země

Kuala Lumpur - Malajsie zachytila loď s 56 Rohingy, z humanitárních důvodů je vpustí do země. Muslimové vypluli z barmského Arakanského státu, odkud od loňského srpna uteklo kvůli tažení barmských bezpečnostních sil na 700.000 Rohingů. Většina z nich zamířila do sousedního Bangladéše.

Přidejte svůj názor

Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

Plavidlo, na jehož palubě bylo 19 mužů, 17 žen a 20 dětí, o víkendu v bouři zastavilo na jednom z ostrovů na jihu Thajska. Později se vydalo znovu na cestu k Malajsii, kam běženci směřovali.

Malajsijské námořnictvo uvedlo, že loď zadrželo poté, co vstoupila do malajsijských vod a zakotvila poblíž turistického ostrova Langkawi. Uprchlíci byli vyhladovělí a jejich plavidlo bylo ve špatném stavu. Námořnictvo jim poskytlo vodu, potraviny a další pomoc.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Poté co rohingští povstalci loni v srpnu zaútočili na řadu stanovišť barmské policie, armáda zahájila proti příslušníkům této menšiny tažení. OSN označila razie proti Rohingům již dříve za etnickou čistku.

Desetitisíce Rohingů předtím prchaly z Barmy přes Andamanské moře do Thajska, Malajsie a Indonésie, když v roce 2012 vypukly v Arakanském státě střety mezi místními buddhisty a muslimskými Rohingy. Exodus vyvrcholil v roce 2015, kdy po moři uprchlo na 25.000 lidí.

Malajsie doposud převážně odmítala vpouštět lodě s uprchlíky do země, pokud nebyli například kvůli nepříznivému počasí v bezprostředním ohrožení života. Malajsijské úřady argumentují, že pokud by byly k běžencům vstřícnější, motivovalo by to k příchodu další. Tentokrát ale malajsijské námořnictvo uvedlo, že posádku lodi předá z humanitárních důvodů imigračním úřadům, což podle agentury AP naznačuje, že běžencům bude dovoleno v Malajsii zůstat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na jihu Číny uhořelo nejméně 18 lidí, policie pátrá po žháři

24.04.2018 07:56 Peking - Nejméně 18 lidí zemřelo dnes při požáru třípatrové budovy na jihu Číny. Informovala o tom…

Vůdce jemenský rebelů zabit Saúdy

23.04.2018 18:51 Saná - Politický šéf šíitských povstalců v Jemenu byl zabit při náletu koalice v čele se Saúdskou…

Čína versus USA: Boj o Tchaj-wan bude něco jiného než bombardování Sýrie

23.04.2018 18:50 Peking - Tento týden proběhlo největší čínské námořní cvičení. Jeho námětem byla obrana a protiútok…

Jemenci odpálili dvě rakety proti Saúdské Arábii

23.04.2018 17:30 Rijád  - Jemenští šíitští povstalci Húsíové vypálili dvě balistické střely na zařízení ropné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama