Britská královna je potomkem proroka Mohameda? Alžběta by měla vládnout všem muslimům, zní z arabského světa

"Královna Alžběta musí uplatnit své právo vládnout muslimům," tak zněl nedávno titulek na stránkách Arab Atheist Network. Jak informuje The Economist, byl to jen částečný žert. Podle zvěstí, šířených od Casablanky po Karáčí, je britská královna přímým potomkem proroka Mohameda, což z ní činí sestřenici marockých a jordánských králů, nemluvě o příbuzenství s Ajatolláhem Chomejním, nejvyšším íránským vůdcem.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Královna Alžběta II.

Tvrzení, které se objevilo již před mnoha lety, nyní opět nabírá na Blízkém východě na popularitě. V březnu se v marockém listu Al-Ousboue objevil článek, podle kterého genealogové vysledovali přímou linii královny zpět o 43 generací. Královnina pokrevní linie by tak přes hraběte z Cambridge ze 14. století, středověké muslimské Španělsko měla vycházet přímo od Fatimy, dcery proroka. To potvrzoval i Ali Gomaa, bývalý velký muftí Egypta a specialista na královské rodokmeny. Stopy vedou k princezně Zaidě.

Ta uprchla v 11. století při berberském útoku ze svého rodného města Sevilla. Nakonec skončila na dvoře Alfonsa VI. Kastilského. Změnila si jméno na Izabelu a přestoupila na křesťanství. Její pravnučka se později oženila s hrabětem z Cambridge. Zaidin původ je však sporný. Někteří tvrdí, že její otec byl kalifa Al-Mu'tamid ibn Abbad, přímý potomek proroka. Jiná badatelé říkají, že se Zaida do jeho rodiny pouze provdala.

Reakce na údajný královnin původ se v arabském světě různí. Jak zaznamenala arabská mutace BBC, především šíité varují před zlověstným spiknutím k oživení britského impéria. Někteří naopak zprávu přivítali. "Staví to most mezi dvěma náboženstvími a královstvími," říká Abdelhamid Al-Aouni, autor článku otištěného v listu Al-Ousboue. Jiní dokonce nazývají královnu sayyidou nebo šerifou, tedy tituly, které jsou vyhrazeny pro potomky proroka.

Prince Charlese islám zaujal. "Možná, kdyby se objevila ta pravá, bych se chtěl provdat za více než jednu ženu," prozradil jednomu ze svých muslimských přátel.  Charles je také patronem Oxfordského centra islámských studií.  Při návštěvách se s personálem zdraví muslimským pozdravem Salam alejkum (mír s vámi). Tvrdí se, že Charles chce korunovaci, ve které bude figurovat více náboženství. Jeho pomazání by pak neznělo jen jako „ochránce křesťanské víry“ ale „ochránce víry.“ Pokud by se tak stalo i s posvěcením muslimských autorit, mohl by si král Charles nárokovat titul Amir al-Mumineen (velitel věřících), tedy čestný titul muslimských vládců.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdce jemenský rebelů zabit Saúdy

23.04.2018 18:51 Saná - Politický šéf šíitských povstalců v Jemenu byl zabit při náletu koalice v čele se Saúdskou…

Čína versus USA: Boj o Tchaj-wan bude něco jiného než bombardování Sýrie

23.04.2018 18:50 Peking - Tento týden proběhlo největší čínské námořní cvičení. Jeho námětem byla obrana a protiútok…

Jemenci odpálili dvě rakety proti Saúdské Arábii

23.04.2018 17:30 Rijád  - Jemenští šíitští povstalci Húsíové vypálili dvě balistické střely na zařízení ropné…

Čínská armáda posiluje? V tichosti zprovoznila svojí druhou letadlovou loď

23.04.2018 17:16 Peking - Čínské vojenské námořnictvo v naprostém utajení provádí testy své druhé letadlové lodi. Do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama