Čína plánuje vojenskou expanzi? Nové investice Pekingu vyvolávají velké obavy

Canberra - Velké obavy vzbuzují v Austrálii investice Číny na malém souostroví Vanuatu. Mnozí experti varují před možností vybudování čínské vojenské základny. Pokud by taková základna na Vanuatu vznikla, mohla by ohrozit nejen lodní dopravu v jižním Pacifiku, ale i samotný australský kontinent. Čína veškeré podobné spekulace odmítá.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínská armáda, ilustrační foto

Vanuatu je souostroví se zhruba 250 000 obyvateli, nacházející se 2350 kilometrů od pobřeží Austrálie. To se v poslední době stalo cílem masivních čínských investic. Vedle těžby rud Číňane, investují stovky milionů dolarů především do infrastruktury. Vedle opravy premiérského paláce jdou miliony dolarů do rozšiřování místního přístavu a kotvišť. To v Austrálii u mnohých vzbuzuje obavu, že se zde Čína hodlá vojensky usadit.

Čína to včera ústy mluvčího velvyslance na Vanuatu odmítla. „ Je to nemožné,“ prohlásil pan Čen Ke, „Naše plány na Vanuatu jsou čistě komerční a mírové.“ Pokud se jedná o čínskou vojenskou přítomnost v oblasti, jedná se podle něj pouze o humanitární mise a cvičení pro poskytování pomoc v případě živelných katastrof.

Připomněl, že těchto cvičení se zúčastňují i Austrálie a Nový Zéland.  Další podobné cvičení, kterého se zúčastní záchranáři z Číny, Vanuatu a Nového Zélandu se bude konat v září a připojí se k němu čínská nemocniční loď Archa míru.

Situaci uklidňuje i australská ministryně zahraničí Julia Bishop, která prohlásila, že nemá žádné zprávy o budování čínské vojenské základny na Vanuatu. Připomněla také, že i pokud by se něco podobného dělo, Austrálie by plně respektovala rozhodnutí vanuatské vlády, i když by samozřejmě musela poté svoji politiku v oblasti přehodnotit.

Jasně proti militarizaci oblasti se již vyslovila novozélandská vláda. Jak upozorňuje profesor Rory Medcalf z Australské národní univerzity, základna by nebyla primárně určena proti Austrálii. „Jednalo by se o čistě strategické zařízení, sledující činnost USA v jižním Pacifiku.“

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolávám, co jsem odvolal? USA nadále připravují summit s Kimem, oznámil…

27.05.2018 11:05 Washington - Spojené státy se nadále připravují na summit mezi americkým prezidentem Donaldem…

Summit KLDR-USA přeci jen bude? Kim vyjádřil "pevnou vůli" setkat se s…

27.05.2018 05:55 Pchjongjang/Washington - Vůdce KLDR Kim Čong-un dnes vyjádřil "pevnou vůli" setkat se se svým…

Mezník v rusko-japonských vztazích? Putin a Abe urychlí aktivity ohledně…

26.05.2018 20:29 Aktualizováno Petrohrad - Japonský premiér Šinzó Abe se dnes shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je…

Nečekaná schůzka: Kim opět jednal s jihokorejským prezidentem

26.05.2018 18:32 Aktualizováno Soul/Washington - Nejvyšší představitelé obou korejských států se dnes po měsíci překvapivě opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama