ISIS jsou hrdlořezové, ale Asad je horší, vypráví očitý svědek ze Sýrie

New York – K situaci v Sýrii a tamější dlouhé a krvavé občanské válce se vyjadřují mnozí. Pohledy běžných Syřanů, jež zažili válečné hrůzy na vlastní kůži, jsou ale vždycky unikátní. S jedním takovým teď přichází mladý syrský uprchlík.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.

Abdalaziz Alhamza je šestadvacetiletý Syřan žijící v USA. Ze své rodné země musel uprchnout poté, co jeho rodné město Rakku ovládl Islámský stát. Alhamza se ve Spojených státech živí jako IT specialista, teď se ale pro televizi Fox News vyjádřil k dnešním nočním útokům proti vojenským zařízením Asadova režimu.

Alhamza prohlásil, že by rád osobně poděkoval Spojeným státům, Francii a Británii že útoky provedly. Podle něj je velmi důležité, že Bašár Asad viděl, že hranice, jež USA vytyčily, to jest, že používání chemických zbraní je zcela nepřípustné barbarství, platí. Podle něj podobné kroky ze strany západu mohou ulehčit všem matkám, jež ztratily své děti a dát naději všem dětem, jež ztratily své rodiče.

Vyzval také prezidenta Donalda Trumpa, aby spolu s mezinárodním společenstvím pomohl v Sýrii vybudovat infrastrukturu, školy a nemocnice, neboť jejich nedostatkem Syřané velmi strádají. Podle něj by si lidé v Sýrii zasloužili normální životy. On sám se před několika lety účastnil studentských demonstrací, jež měly za cíl zahájit proces demokratizace země. Dodnes vzpomíná na atmosféru strachu, která mezi mladými demonstranty vládla, protože každý z nich znal někoho, kdo kvůli své opozici vůči režimu jednoho dne zmizel a vícekrát jej nespatřili.

On sám byl zatčen třikrát. Na rozdíl od jiných ale nebyl zavražděn nebo mučen. Jak demonstrace sílily, lidé stále více věřili, že se konečně podařilo nastartovat demokratizační proces. Pak ale přišlo násilné potlačení a střelba do davu, na něž se demonstranti pokoušeli odpovědět tím, že vše natočili na kamery a videa nahrávali na internet. Podle Alhamzi věřili, že režim, který vraždí vlastní občany, nemůže vydržet dlouho.


Když demonstrace nepolevovaly, Asad si na pomoc přizval zahraniční pomoc – Írán a Hizballáh. Režimní násilí se stupňovalo a lidé byli vražděni přímo na ulicích, unášeni nebo stříleni odstřelovači. V roce 2013 přišel plynový útok vůči civilnímu obyvatelstvu. Svět oběhly televizní záběry mrtvých těl bez jediné kapky krve. Byli to lidé, jež vdechli jedovatý plyn a v obrovských bolestech se udusili. Světová reakce ale byla podle Alhamzi slabá a Syřané přestali věřit, že jim někdo přijde proti Asadovi na pomoc.

V roce 2015 pak přišli naopak Asadovi na pomoc Rusové. Vojenský vývoj probíhající občanské války to pomohlo zvrátit v Asadův prospěch. Ten se na (staro)nově dobytých územích krutě mstil. Podle Alhamzových osobních zkušeností lze říci, že Aasad si vůči svým nepřátelům počínal ještě krutěji, než teroristé z ISIS.

ISIS podle něj byli krvelační hrdlořezové, chybou ale prý bylo, že svět bojoval pouze proti nim a nechal přitom Asada, ať si vraždí, jak se mu zlíbí. Mladý Syřan teď ale věří na základě poslední spojenecké akce, že svět konečně donutí Asada odejít z čela jeho země.   

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Centrum jaderných testů KLDR je poškozené? Hora se propadla, tvrdí Čína

26.04.2018 11:58 Aktualizováno Peking - Severokorejské testovací jaderné středisko se podle čínských vědců po poslední jaderné…

Pražská schůzka v ohrožení? Kimovo letadlo do Evropy nedoletí

26.04.2018 10:44 Aktualizováno Washington – Všichni o tom mluví, ale nikdo nic neví. I tak by se dala popsat nálada okolo ostře…

Kim dorazí na hranici v demilitarizované zóně, přivítá ho jihokorejský…

26.04.2018 10:13 Aktualizováno Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in v pátek v den mezikorejského summitu přivítá…

V Indii se srazil vlak se školní dodávkou, zahynulo 12 dětí

26.04.2018 07:50 Lakhnaú - Nejméně 12 dětí zemřelo a dalších 12 utrpělo zranění při dnešní srážce vlaku se školní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama