Nový barmský prezident udělil amnestii 8500 vězňům

Rangún - Nový barmský prezident Win Myin amnestoval více než 8500 vězňů, mezi nimiž je údajně také 36 vězňů politických. Informovala o tom dnes agentura AP. Kdy budou dotyční propuštěni na svobodu, není zatím jasné.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Mluvčí prezidenta Zo Thei oznámil, že amnestie se týká 8490 občanů Barmy a 51 cizinců. Jsou mezi nimi staří a nemocní lidé a také přes 6000 vězňů, kteří byli odsouzeni za drogové delikty.

Seznam amnestovaných podle prezidentského mluvčího zahrnuje také 36 osob, které jsou registrovány jako vězni svědomí nezávislým Sdružením pro podporu politických vězňů (AAPP). Sdružení uvedlo, že v Barmě si nyní odpykává trest nebo čeká na soud na 240 politických aktivistů.

Mluvčí prezidenta prohlásil, že amnestie má přispět k míru a byla vyhlášena v rámci oslav barmského Nového roku. Vězni budou propuštěni z různých káznic po celé zemi. Podle agentury AP dnes před branami nejznámější barmské věznice Insein na okraji Rangúnu čekalo množství příbuzných a přátel zadržovaných. Ze zařízení má vyjít na svobodu přes 300 vězňů.

Prezident Win Myin se stal prezidentem Barmy minulý měsíc, kdy nahradil svého předchůdce Tchin Ťjoa, který odstoupil ze zdravotních důvodů.

Propuštění politických vězňů bylo prioritou Národní ligy pro demokracii (NLD) vedené nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, když strana převzala v roce 2016 moc od vojenské vlády. Během měsíce po nástupu NLD vyšlo na svobodu téměř 200 vězňů svědomí. Podle kritiků ale i za vlády Su Ťij dochází ke stíhání lidí z politických důvodů.

Od prosince jsou v Barmě například zadržováni dva místní novináři pracující pro agenturu Reuters. Žurnalistům za porušení státního tajemství hrozí 14 let vězení. Oba psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů. K propuštění novinářů vyzvala Barmu již dříve Evropská unie, USA a další vysocí západní činitelé. Nynější amnestie se reportérů netýká, řekl agentuře Reuters mluvčí barmského odboru vězeňství.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Centrum jaderných testů KLDR je poškozené? Hora se propadla, tvrdí Čína

26.04.2018 11:58 Aktualizováno Peking - Severokorejské testovací jaderné středisko se podle čínských vědců po poslední jaderné…

Pražská schůzka v ohrožení? Kimovo letadlo do Evropy nedoletí

26.04.2018 10:44 Aktualizováno Washington – Všichni o tom mluví, ale nikdo nic neví. I tak by se dala popsat nálada okolo ostře…

Kim dorazí na hranici v demilitarizované zóně, přivítá ho jihokorejský…

26.04.2018 10:13 Aktualizováno Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in v pátek v den mezikorejského summitu přivítá…

V Indii se srazil vlak se školní dodávkou, zahynulo 12 dětí

26.04.2018 07:50 Lakhnaú - Nejméně 12 dětí zemřelo a dalších 12 utrpělo zranění při dnešní srážce vlaku se školní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama