O co jde Kimovi? Odborníci se neradují, důvod k optimismu prý není

Pusan - Severní Korea podle svých slov přerušila nukleární výzkum a testy mezikontinentální střel. Před nedávnem také nevyhrožovala, jako tradičně, během společných jihokorejských manévrů za účasti amerických vojsk. Vyhnula se i komentářů během rozmisťování dalších amerických jednotek v nedávné době. Jedná se skutečně o posun v politice KLDR? Ptá se ve své analýze na stránkách Guardianu profesor univerzity v Pusanu Robert E Kelly.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Severní Korea

Podle Kellyho je možné, že se Kim Čong-un pokouší o korejskou verzi perestrojky a glasností. Bohužel, Severní Korea je pro nás stále stejně nepochopitelná a její politika neprůhledná, jako byla pro okolí vždy. Za touto změnou mohou skutečně také být sankce. Minimálně dovoz ropy se podle všeho do KLDR skutečně omezil a silně zasáhl její ekonomiku.

To může být především nátlak Číny, která se pokouší situaci v regionu uklidnit a dostat KLDR pod kontrolu. Vedle toho je tu možná hra s vnitropolitickou situací v USA. Prezident Trump je pod tlakem ze všech stran. Proto by mohl být otevřený dohodě, která by pro něj znamenala rychlý úspěch, který by doma nepochybně zúročil.   

Kelly však vidí jinou možnost: KLDR dokončila svůj jaderný a raketový program. Už nemá potřebu pokračovat v testech. V loňském roce došlo na testovacím polygonu  Pchunggje k sesuvům, které měly za následek smrt 200 severokorejských specialistů.

Severokorejské reaktory jsou údajně ve špatném stavu a u některých hrozí podobná katastrofa jako v Černobylu. KLDR má podle odhadů specialistů ve výzbroji 30-50 atomových hlavic. Bylo postaveno několik desítek mezikontinentálních střel. Už nepotřebuje svět strašit testy.  Kim dosáhl toho, co si přál už jeho děd. Z KLDR je jaderná mocnost.

Proto si může do světa vyhlašovat jejich přerušení. Kim ukáže svojí dobrou vůli, aniž by ztratil cokoliv ze svého arzenálu. Pokud by se situace změnila, bude pro něj snadné opět začít hrozit. O nějakém atomovém odzbrojení nelze vůbec mluvit, pochybuje o pohnutkách severokorejského vůdce profesor Kelly. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojové lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů, mohou nést řízené…

27.05.2018 17:30 Aktualizováno Washington/Peking - Americké vojenské lodě dnes propluly blízko Paracelských ostrovů v Jihočínském…

Kim Čong-un se ukázal v Singapuru. Turisté byli zaskočeni, nadšeně jim…

27.05.2018 17:20 Singapur - Obyvatele Singapuru i místní turisty překvapil dvojník severokorejského diktátora Kim…

Test, který vyděsil svět. Sedmou jadernou mocností se před 20 lety stal…

27.05.2018 17:00 Islámábád - Před dvaceti lety, 28. května 1998, uskutečnil Pákistán (poprvé v historii) pět…

Američtí diplomaté dorazili do KLDR, jednají o summitu

27.05.2018 16:40 Washington/Pchjongjang - Skupina amerických diplomatů a úředníků dnes přijela do KLDR, kde bude se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama