Kim Čong-un ustupuje? Rozjel velkou hru na celý svět, varují odborníci

Pchjongjang - Je velká chyba si myslet, že moratoriem na jaderné testy se KLDR vzdává svého jaderného programu. Naopak. Kim zůstává na svých pozicích, a tímto prázdným gestem mnohé získal, upozorňuje Siobhan Robbins, dopisovatel televize Sky z jižní Asie.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Série protiamerických propagandistických plakátů proti USA

Po posledním oznámení se na severokorejského vůdce odevšud line pouze chvála. Prezident USA Donald Trump dokonce prohlásil, že to je velmi dobrá zpráva pro Korejský poloostrov a svět. Čína i Japonsko krok ocenili.

„Poslechněme si však pozorně, co státní televize KLDR řekla,“ doporučuje Robbins. „Od 21. dubna končíme testy atomových bomb a mezikontinentálních raket. Zavíráme naše testovací zařízení a střelnice.“ Není zde ani slovo o jaderném odzbrojení. Severní Korea dokončila projekt své atomové bomby, postavila jich, kolik mohla, a nyní prostě zavírá továrnu.

Kima to staví do dvojí role. Nejen, že si může hrát na mírumilovného, úspěšného a starostlivého vůdce svého lidu. Navíc, jej to před summity s Korejskou republikou a prezidentem Trumpem, staví do pozice síly.

Rozhodnutí učinit oznámení teď, než čekat na začátek rozhovorů, také není náhodné. Kim se vyhýbá podezření, že by toto rozhodnutí bylo učiněno pod tlakem mocností během summitu. Takové spekulace by jej doma mohli stát jeho reputaci, a oslabit jeho postavení. Do zahraničí pak dává signál, že jednání bere vážně.

Doma může Kim prezentovat, že vojenská část vývoje KLDR je zdárně uzavřena a severokorejský lid a strana se mohou pustit do toho, co Kim nazývá „novou strategickou linií“. Tedy po rozvoji armády, se zaměřit i na civilní sektor, který těžce postihly sankce. Kim si jednoduše uvědomuje, že nukleárními hlavicemi obyvatele nenakrmí.

Při jednáních chce především zajistit pokračování svého režimu, nakrmit své lidi a povzbudit severokorejskou ekonomiku. To, že Kim ustoupil ze svých mocenských pozic, je nebezpečná iluze. Vždyť loni provedla KLDR nejsilnější atomový test. KLDR přichází k jednání silnější než kdy předtím, varuje Robbins.    

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Série explozí v KLDR: Kim dal zničit hlavní jaderné testovací centrum

24.05.2018 15:11 Aktualizováno Pchjongjang - Severní Korea dnes oznámila, že zcela zlikvidovala své hlavní jaderné testovací…

V Malajsii oběsí australskou babičku. Stala se obětí milostného podvodu,…

24.05.2018 14:53 Kuala Lumpur - V Malajsii dnes byla odsouzena k trestu smrti oběšením čtyřiapadesátiletá…

Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v…

24.05.2018 13:52 Aktualizováno Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Útok abnormálními zvuky? Čína nezjistila důvod potíží zaměstnance…

24.05.2018 12:41 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zatím nezjistilo důvod zdravotních potíží,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama