Setkání Trumpa s Kimem se blíží. Vzdají se KLDR a USA svých jaderných zbraní?

Soul - Netrpělivě očekávaný summit, na němž by se měli tváří v tvář setkat Kim Čong-un a Donald Trump, se rychle blíží. Je jasné, že jednou z hlavních otázek bude tzv. denuklearizace KLDR.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jaderný výbuch

Američané (podporováni Jihokorejci, Japonci a dost možná také Číňany a Rusy) se pokusí kombinací nátlaku a ústupků přesvědčit severokorejský režim, že zrušení jaderného výzkumu je v jeho bytostném zájmu.

Proč je ale otázka oné denuklearizace tak klíčová? Z venčí by se totiž mohlo zdát, že trvání na této podmínce podstatně zmenšuje možnost, že by bylo na onom summitu dosaženo dohody. Zvláště proto, že jak známo severokorejský režim od vlastnictví jaderné zbraně přímo odvozuje svoji legitimitu.

KLDR v minulosti naznačovala, že by možná byla ochotna dohodnout se na modelu tzv. denuklearizované zóny na celém Korejském poloostrově (NWFZ). Takové řešení by ale v praxi znamenalo, že na Korejském poloostrově nebudou umístěné žádné jaderné zbraně a podobná zařízení. V důsledku toho by museli Američané například z Jižní Koreje stáhnout prostředky tzv. protiraketového deštníku, jež chrání tamní obyvatelstvo před raketami z KLDR.

Severokorejci podle serveru The Diplomat naznačili ochotu k takové dohodě v roce 2016. Tehdy přednesli několik podmínek, za nichž se budou ochotni bavit o dalším vývoji na poloostrově. Tehdy požadovali, aby byly z území Jižní Koreje staženy všechny americké síly, jež disponují právem použít jaderné zbraně, stejně tak jako veškeré jaderné zbraně. KLDR dále vyžadovala, aby jaderné zbraně nebyly nikdy použity k jejímu zastrašení.

Takový scénář by se jistě líbil Číně. Po stažení amerických vojenských kapacit z Korejského poloostrova by její pozice v regionu posílila. Na druhou stranu ale takové podmínky zřejmě budou nepříjatelné jak pro Washington, tak pro Soul. Výsledek plánovaného summitu tak lze jen těžko předpokládat.

Americký prezident Donald Trump by se rád zapsal do historie. Uzavření dohody s KLDR by mu to jistě umožnilo. Zároveň lze pozorovat, že se současná americká vláda snaží poučit z chyb svých předchůdců a k řešení situace na Korejském poloostrově razí trochu jiný, realističtější postup. A pokud v něčem Donald Trump během svého života vždy vynikal, byla to schopnost uzavřít dohodu.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Série explozí v KLDR: Kim dal zničit hlavní jaderné testovací centrum

24.05.2018 15:11 Aktualizováno Pchjongjang - Severní Korea dnes oznámila, že zcela zlikvidovala své hlavní jaderné testovací…

V Malajsii oběsí australskou babičku. Stala se obětí milostného podvodu,…

24.05.2018 14:53 Kuala Lumpur - V Malajsii dnes byla odsouzena k trestu smrti oběšením čtyřiapadesátiletá…

Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v…

24.05.2018 13:52 Aktualizováno Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Útok abnormálními zvuky? Čína nezjistila důvod potíží zaměstnance…

24.05.2018 12:41 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zatím nezjistilo důvod zdravotních potíží,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama