Čínská armáda posiluje? V tichosti zprovoznila svojí druhou letadlovou loď

Peking - Čínské vojenské námořnictvo v naprostém utajení provádí testy své druhé letadlové lodi. Do testovací oblasti v Pochajském moři je do 28. dubna přísný zákaz vstupu. Loď se stavěla od roku 2014 a jedná se o upravenou sovětskou konstrukci. Do plné operační připravenosti by loď měla být uvedena do konce roku.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Čínská letadlová loď Šan-tung

Svoji první letadlovou loď, píše news.com.au, získala Čína odkoupením nedostavěné sovětské letadlové lodi Varjag z Ukrajiny. Původně se spekulovalo, že tento spíše vrak než loď bude rozebrán na šrot nebo přestavěn na plavoucí kasino. Místo toho loď Číňané dostavěli a Liao-ning, jak ji pojmenovali, je od roku 2012 chloubou jejich loďstva. V těchto dnech v naprosté tajnosti probíhají testy druhé čínské letadlové lodi. O té se neví prakticky nic, kromě toho, že byla vyrobena kompletně v Číně. Nevíme, kdy začala její konstrukce, stavba, ba ani jak se jmenuje. Loď sice vychází ze sovětské konstrukce, přesto jsou na ni patrné úpravy. 

Loď by se mohla podle některých spekulací jmenovat Wei Wen, podle starověkého generála, který provedl invazi na Tchaj-wan.  Ve hře je však i možnost, že se loď, bude tak jako LIoa-nig, jmenovat podle nějaké čínské provincie. Stejně tak nejasné jsou zatím úpravy lodi. Oproti sovětské konstrukci má čínský typ menší ostrov – tedy nástavbu odkud se navádějí letadla na přistání a je na ni velitelský můstek. Paluba je širší a o něco delší. Odborníci spekulují o zcela nové radarové a senzorové výbavě.

Z lodi o výtlaku zhruba 70 000 tun, kterou zatím odborníci překřtili na Typ 001 A, podle označení na jejím boku, by mělo operovat až 44 letounů. Na její palubu by se měla vejít celá letka stihaček J-15, tedy mezi 24 a 32 letouny nebo 6 protiponorkových vrtulníků, 4 helikoptéry včasného varování a dvě transportní helikoptéry.

Oproti americkým letadlovým lodím je Typ 001 A poháněn parní turbínou a ne atomovým reaktorem. To její akční rádius omezuje přibližně na 25000 kilometrů při rychlosti 14 uzlů.  Loď je místo katapultu, usnadňujícímu start letadel, vybavena tzv. skokanským můstkem. Takto konstruovány byly například i britské letadlové lodi, ze kterých operoval legendární letoun Harrier. Se skokanským můstkem se již nepočítá pro Typ 002.

Ten by měl být vybaven supermoderním elektromagnetickým katapultem. Z Typu 002 by měly operovat nejmodernější stealth stihačky 5. generace J-21. Loď by měla být spuštěna na vodu v roce 2021.  Podle nepotvrzených zpráv začala už i stavba čínské letadlové lodi Typu 003. Ta by vedle supermoderního elektromagnetického katapultu, měla mít i jaderný pohon. Do provozu by měla být uvedena do konce 30. let 21. století.   Čína by chtěla celkem postavit šest letadlových lodí. Čtyři by měla mít ve výzbroji do roku 2030. Pro srovnání Spojené státy mají deset letadlových lodí a dvě jsou ve výstavbě.     

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Série explozí v KLDR: Kim dal zničit hlavní jaderné testovací centrum

24.05.2018 15:11 Aktualizováno Pchjongjang - Severní Korea dnes oznámila, že zcela zlikvidovala své hlavní jaderné testovací…

V Malajsii oběsí australskou babičku. Stala se obětí milostného podvodu,…

24.05.2018 14:53 Kuala Lumpur - V Malajsii dnes byla odsouzena k trestu smrti oběšením čtyřiapadesátiletá…

Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v…

24.05.2018 13:52 Aktualizováno Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Útok abnormálními zvuky? Čína nezjistila důvod potíží zaměstnance…

24.05.2018 12:41 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zatím nezjistilo důvod zdravotních potíží,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama