USA jsou připraveny bránit Tchaj-wan před Čínou, chce však být Tchaj-wan skutečně chráněn?

V poslední době se opět rozhořívá spor o Tchaj-wan. Čína jasně dává najevo, že je to její území a je ochotna k jeho ovládnutí použít i zbraně. Spojené státy dali již několikrát najevo, že jsou Tchaj-wanu pomoci udržet jeho nezávislost. Co však na podobné spory Tchajwanci? Jsou ochotni svoji zemi bránit?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Na Tchaj-wan po roce 1949 uprchli z pevninské Číny poražení nacionalisté. Založili zde s podporou USA Čínskou republiku. Tu původně považovala za legitimní stát většina zemí. Zasedala dokonce jako zástupce Číny v radě bezpečnosti OSN. Na Tchaj-wanu byly i silné americké vojenské síly. Vše se však změnilo s normalizací vztahů s pevninskou „rudou“ Čínou v 70. letech. Po uzavření dohody USA a Čínské lidové republiky se americká armáda z Tchaj-wanu stáhla a Čínská republika byla v OSN nahrazena Pekingem. Od té doby sílí tlak Pekingu na znovupřipojení Tchaj-wanu pod jeho vládu.

Peking se pokouší často dát vzpurnému ostrovu za vyučenou a ukazuje svou sílu. Spojené státy se pokouší státu, se kterým dnes nemají oficiální kontakty diplomaticky pomáhat. Někdy ovšem taková pomoc vede ještě do větších problémů. V roce 2003 se tehdejší americký prezident vyjádřil, že Spojené státy jsou připraveny hájit Tchaj-wan za všech okolností což vyvolalo vlnu pobouření v Pekingu. Pro USA by pomoc Tchaj-pei byla velmi problematická. Nejbližší vojenské síly jsou na Filipínách nebo Japonsku. Vzhledem k významnému pokroku, které čínské vojenské námořnictvo udělalo, by se jednalo o velmi nebezpečnou záležitost.

Co však na spory o Tchaj-wan říkají sami Tchajwanci?  Mezi Tchajwanci není armáda oblíbená a většina mužů se povinné vojenské službě ráda vyhne. Navíc vztahy s pevninskou Čínou se od 90. let normalizují. Většina Tchajwanců ji navštívila a není pro ně „neznámým rudým démonem“ jako kdysi. Jak drtivé to pro samostatnost Tchajwanu je ukázaly průzkumy. V roce 2003 byla drtivá většina lidí (70%) pro nezávislost a 85, 4% jich bylo ochotno bránit svoji vlast se zbraní v ruce. To bylo ochotno i 77% lidí z lidí, co nezávislost nepodporovali.

 Dnes je situace daleko složitější. Podle posledních průzkumů je 85,8 % lidí pro zachování současného statutu ostrova, ten je označován jako status quo, 5 % chce nezávislost a jen 2,2 % chce spojení s Pekingem. Na to, co by dělali, kdyby vypukla válka s Čínou, 18,1% respondentů odpovědělo, že by uteklo. Jen 10,6% by svoji zemi šlo okamžitě bránit. Největší procento, 36,9%, by prý prostě šlo s davem.     

Jak podotýká nationalinterest, je evidentní, že obrana Tchaj-wanu není nejdůležitější ani pro jeho obyvatele. Pokud Čína povede dál svojí propagandistickou kampaň, za pár let ji Tchaj-wan padne do náručí sám.

 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojové lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů, mohou nést řízené…

27.05.2018 17:30 Aktualizováno Washington/Peking - Americké vojenské lodě dnes propluly blízko Paracelských ostrovů v Jihočínském…

Kim Čong-un se ukázal v Singapuru. Turisté byli zaskočeni, nadšeně jim…

27.05.2018 17:20 Singapur - Obyvatele Singapuru i místní turisty překvapil dvojník severokorejského diktátora Kim…

Test, který vyděsil svět. Sedmou jadernou mocností se před 20 lety stal…

27.05.2018 17:00 Islámábád - Před dvaceti lety, 28. května 1998, uskutečnil Pákistán (poprvé v historii) pět…

Američtí diplomaté dorazili do KLDR, jednají o summitu

27.05.2018 16:40 Washington/Pchjongjang - Skupina amerických diplomatů a úředníků dnes přijela do KLDR, kde bude se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama