Kim dorazí na hranici v demilitarizované zóně, přivítá ho jihokorejský prezident

Soul - ihokorejský prezident Mun Če-in v pátek, v den mezikorejského summitu, přivítá severokorejského vůdce Kim Čong-una na hranici v demilitarizované zóně ve vesnici Pchanmundžom. Kim přejde hranici pěšky. Dnes to podle agentury Reuters oznámil prezidentský palác v Soulu. Summit se bude konat v jihokorejské části obce Pchanmundžom. Kim Čong-un se stane prvním severokorejským vůdcem, který od korejské války z 50. let vkročí na jihokorejskou půdu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kim Čong-Un

Setkání obou vůdců a překročení hranice je plánováno na 09:30 místního času (02:30 SELČ). Jihokorejská čestná stráž následně doprovodí Kima a Muna na uvítací ceremonii. Jednání jihokorejského prezidenta a severokorejského vůdce začne o hodinu později, tedy v 03:30 SELČ. Část schůzky bude vysílána v přímém přenosu.

Po skončení první části oficiálních rozhovorů poobědvají nejvyšší představitelé obou Korejí odděleně a následně spolu zasadí památný strom jako symbol míru a prosperity. Použita bude půda z nejvyšší jihokorejské hory Halla (1950 m) a severokorejské posvátné hory Pektu (2750 m), na které se podle legend vládnoucích komunistů narodil otec stávajícího vůdce a někdejší hlava státu Kim Čong-il. Borovici Kim a Mun zalijí vodou z jihokorejské řeky Han, která protéká Soulem, a ze severokorejské řeky Tedong, na níž leží Pchjongjang.

Poté se Kim a Mun projdou po vesnici Pchanmundžom a zahájí druhou část rozhovorů. Na závěr jednání, které se má soustředit hlavně na denuklearizaci Korejského poloostrova a zajištění trvalého míru, podepíší vůdci Severní a Jižní Koreje závěrečný dokument a přednesou společné prohlášení. Nakonec se odeberou na společnou večeři. Zatímco předchozí korejský summit byl třídenní, tentokrát je vrcholná schůzka plánována pouze na jeden den, takže lze předpokládat, že se protáhne do pozdních večerních hodin.

Součástí severokorejské devítičlenné delegace, jež bude Kima doprovázet, bude i Kimova sestra Kim Jo-čong a oficiálně nejvyšší představitel KLDR devadesátiletý Kim Jong-nam, kteří se zúčastnili únorového jednání diplomatické mise KLDR v Soulu u příležitosti začátku zimních olympijských her. V delegaci je dále severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho a obrany Pak Jong-sik. Chybět nebude ani místopředseda ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce Kim Jong-čchol, který je pověřen agendou kolem vztahů mezi oběma Korejemi a v minulosti byl šéfem vojenské rozvědky. Delegace Jižní Koreje zahrnuje sedm představitelů, včetně ministrů obrany, zahraničí a pro sjednocení.

Server BBC upozornil, že na rozdíl od předchozích dvou mezikorejských summitů jsou v severokorejské delegaci také nejvyšší armádní činitelé. "Domníváme se, že Severokorejci vysílají na summit své klíčové vojenské představitele, protože i oni věří, že denuklearizace a mír jsou důležité," prohlásil mluvčí jihokorejského prezidentského paláce. "Zdá se, že KLDR má na zřeteli nejen mezikorejský summit, ale také následný summit KLDR-USA a snahy o mezinárodní spolupráci," dodal.

V Jižní Koreji se v pátek na mnoha místech zastaví život a občané budou sledovat historické události, uvedla agentura Reuters. V metropoli Soulu byla před radnicí instalována velká obrazovka a studenti na některých školách dostali den volna.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvolávám, co jsem odvolal? USA nadále připravují summit s Kimem, oznámil…

27.05.2018 11:05 Washington - Spojené státy se nadále připravují na summit mezi americkým prezidentem Donaldem…

Summit KLDR-USA přeci jen bude? Kim vyjádřil "pevnou vůli" setkat se s…

27.05.2018 05:55 Pchjongjang/Washington - Vůdce KLDR Kim Čong-un dnes vyjádřil "pevnou vůli" setkat se se svým…

Mezník v rusko-japonských vztazích? Putin a Abe urychlí aktivity ohledně…

26.05.2018 20:29 Aktualizováno Petrohrad - Japonský premiér Šinzó Abe se dnes shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je…

Nečekaná schůzka: Kim opět jednal s jihokorejským prezidentem

26.05.2018 18:32 Aktualizováno Soul/Washington - Nejvyšší představitelé obou korejských států se dnes po měsíci překvapivě opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama