RB OSN navštívila oblast Barmy, odkud prchají Rohingové

Neipyijto - Delegace Rady bezpečnosti OSN dnes navštívila barmský Arakanský stát, ze kterého v důsledku násilností uprchlo od loňského srpna do sousedního Bangladéše téměř 700.000 příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů. Britská členka delegace Karen Pierceová vyzvala, aby bylo zahájeno důvěryhodné vyšetřování údajného násilí na Rohinzích.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Konvoj OSN

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Barmská armáda zahájila tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci loni 25. srpna zaútočili na řadu stanovišť barmské policie. Podle přeživších barmští vojáci při svých operacích vraždili a znásilňovali rohingské civilisty a vypalovali rohingské vesnice. OSN označila razie proti Rohingům již dříve za etnickou čistku.

Patnáctičlenná delegace RB OSN dnes navštívila město Maundo v Arakanském státě, kde barmská vláda staví přijímací tábory pro rohingské uprchlíky, kteří by se měli do země vrátit z Bangladéše.

Barma a Bangladéš se dohodly na postupném návratu běženců, Rohingové a aktivisté za lidská práva ale mají obavu o bezpečnost v Barmě.

Komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v březnu vyzval Valné shromáždění OSN k postoupení údajných zvěrstev páchaných na muslimské menšině Rohingů v Barmě k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Na dotaz novinářů ohledně možného řešení případů násilí na Rohinzích u ICC Pierceová řekla, že to je "jedna z možných cest". "Druhá je, že vyšetřování zahájí sama Barma," dodala.

"(Vůdkyně Barmy) Do Aun Schan Su Ťij nám řekla, že pokud budou nějaké důkazy, měly by být předány barmským úřadům, které zahájí vyšetřování", prohlásila Pierceová po asi hodinovém jednání představitelů Rady bezpečnosti s barmskou vůdkyní.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojové lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů, mohou nést řízené…

27.05.2018 12:01 Washington/Peking - Americké vojenské lodě dnes operovaly v blízkém okolí Paracelských ostrovů v…

Odvolávám, co jsem odvolal? USA nadále připravují summit s Kimem, oznámil…

27.05.2018 11:05 Washington - Spojené státy se nadále připravují na summit mezi americkým prezidentem Donaldem…

Summit KLDR-USA přeci jen bude? Kim vyjádřil "pevnou vůli" setkat se s…

27.05.2018 05:55 Pchjongjang/Washington - Vůdce KLDR Kim Čong-un dnes vyjádřil "pevnou vůli" setkat se se svým…

Mezník v rusko-japonských vztazích? Putin a Abe urychlí aktivity ohledně…

26.05.2018 20:29 Aktualizováno Petrohrad - Japonský premiér Šinzó Abe se dnes shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama