Hledali trosky MH370, na mořském dně učinili úžasný objev

Sydney - Svět s napětím sleduje misi amerických pátračů, kteří se snaží na širém moři nalézt vrak již čtyři roky ztraceného malajského letadla. Po letu MH370 sice zatím stále nejsou žádné hmatatelné stopy, výzkumníci ale učinili jiné a též velmi zajímavé objevy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

vraky lodí

Vědci totiž nalezli vraky dvou lodí z 19. století. Ty převážely uhlí a pravděpodobným důvodem potopení byla exploze. Lodě se nacházejí asi dva a půl tisíce kilometrů od severoaustralských břehů. Oba vraky leží na oceánském dně ve zhruba čtyř kilometrové hloubce.

„Obě lodě jsou z 19. století a obě převážely uhlí. Jedna je železná a druhá dřevěná.“ řekl pro news.com.au kurátor přírodovědného muzea Ross Anderson. Podle vědců byly obě lodě nalezeny již v roce 2015, objev byl ale zveřejněn až teď po detailním prozkoumání vraků.

Na lodích bylo přibližně 15 až 30 lidí. Vědci si nejsou přesně jisti o které lodě se jedná, na základě archivních průzkumů ale odhadují že dřevěná loď by mohla být plavidlo s názvem W. Gordon. To zmizelo v roce 1876 při cestě ze Skotska do Austrálie. Mohlo by se také jednat o loď Magdala, jenž se potopila během plavby z Walesu do Indonésie.

„Ona železná loď je buď Kooringa (potopená 1894), Lake Ontario (1897) nebo West Ridge (1883). Na základě listiných dokumentů se ale zdá, že se jedná o West Ridge.“ tvrdí Anderson.

Z lodí se zachovaly především jejich kovové části a také kotvy. Na mořském dně také stále leží značná část uhlí z jejich nákladu. Vědci také objevili zvláštní kovovou schránku velkých rozměrů u níž doufali, že by mohlo jít o pokladnici. Byla to ale nádrž na pitnou vodu.

Lodě prý s největší pravděpodobností poslala ke dnu exploze naloženého uhlí. „Ano, muselo jít o nějakou takovou katastrofu. Při přepravování uhlí v 19. století se to dělo běžně.“ říká k příčinám potopení Ross Anderson.  

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojíte se zubaře? Pak pro vás máme velmi špatnou zprávu

26.05.2018 10:56 Aktualizováno Desítky miliónů lidí po celém světě se bojí svého zubaře. Návštěvy odkládají, o svůj chrup se…

Oceán zamořený drogami? Američtí vědci našli ve slávkách stopy opiátů

26.05.2018 10:35 Seattle - Američtí vědci zkoumající znečištění mořské vody zjistili, že slávky žijící poblíž hustě…

Nenávist Rudolfa II. a Matyáše? České království to šeredně odskákalo

26.05.2018 10:28 Aktualizováno Slavný mecenáš umění Rudolf II. neměl žádné legitimní potomky, což otevíralo dveře k trůnu jeho…

Bojovníci, kteří děsili Evropu? Řád německých rytířů, který vpadl i do…

26.05.2018 08:45 Nejslavnějším rytířským řádem jsou nepochybně Templáři, ale Řád německých rytířů má historii…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama