V indonéské Jakartě došlo ve dvou hotelích k výbuchům, nejméně devět lidí zahynulo

Jakarta - Dva výbuchy otřásly v pátek ráno luxusními hotely Ritz-Carlton a JW Marriott v centru Jakarty. Zahynulo nejméně devět osob, další desítky utrpěly zranění, informuje agentura Reuters s odkazem na indonéskou televizi Metro TV.

Přidejte svůj názor

Všechny oběti jsou z hotelu JW Marriott. Jedním z mrtvých je i sebevražedný atentátník, který zřejmě spáchal jeden z útoků.

"Obdrželi jsme zprávu, že na místě je osm mrtvých, včetně sebevražedného atentátníka," uvedl Theo Sambuaga, šéf bezpečnostní komise indonéského parlamentu.

Zraněných je až padesát, podle informací českého velvyslanectví v Jakartě mezi oběťmi ani mezi zraněnými nejsou žádní čeští turisté.

"Oblast je uzavřená a komunikace s těmi hotely není možná. Podle neúplného seznamu zraněných je ale nepravděpodobné, že mezi nimi jsou nějací Češi," uvedl pro agenturu Mediafax český velvyslanec Pavel Řezáč.

Ambasáda vydala v souvislosti s útoky bezpečnostní varování. "Vyzýváme občany ČR pobývající v Indonésii ke zvýšené opatrnosti. K útokům na zahraniční cíle docházelo již v minulých letech a nelze vyloučit jejich opakování," stojí ve stanovisku.

"Nezdržujte se proto na rizikových místech jako jsou shromáždění většího počtu lidí, nechráněné prostory nadnárodních hotelů a prostranství před velkými nákupními centry,"doporučuje úřad.

Podle svědků odvezly sanity zraněné Indonésany i cizince. Jedním ze zraněných je Australan, médiím to sdělil jeho otec. "Je na cestě do nemocnice a je v pořádku," uvedl muž jménem Jim. Mezi zraněnými je podle informací televize BBC také Jihokorejec. Novozélandské úřady potvrdili, že jeden Novozélanďan zemřel.

K výbuchům v hotelích, které od sebe leží zhruba 50 metrů, došlo kolem 07.15 hodin ráno místního času. Přibližně tři hodiny po útoku vybuchla další nálož v severní části Jakarty, žádné oběti nejsou hlášeny. Policie při prohledávání místa neštěstí našla v hotelu JW Marriott navíc další, nevybuchlou nálož.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, český velvyslanec nicméně Mediafaxu sdělil, že se jednalo o teroristický útok. "Nebudu spekulovat o tom, kdo zatím stojí. Podle indonéské policie to byly časované nálože, což znamená, že se jednalo o teroristický útok," uvedl Řezáč. Podezření z teroristického oznámil i indonéský prezident Susilo Bambang Judhojono.

Hotely jsou explozemi viditelně poničené, z místa stoupá dým. "Některá okna budovy Ritz-Carlton se rozbila, většinou v dolní části. Dívám se na to z mé kanceláře," řekla Myra Junor, která pracuje v nedaleké budově.

V roce 2003 došlo k útoku na hotel Marriott, kdy u něj vybuchlo auto s výbušninami. Zahynulo 12 osob.

V letech 2002 až 2005 podnikla organizace Džamá Islámijá sérii teroristických útoků v Indonésii. Jedním z nich byl i útok na Bali v roce 2002, při kterém zahynulo 202 lidí. Jejího vůdce a zároveň nejhledanějšího singapurského teroristu Mase Salamata Kastarího zatkla na začátku dubna malajská tajná služba.

Čtvrteční zpráva australských bezpečnostních služeb ale varuje, že Džamá Islámijá by mohla opět udeřit.

V roce 2004 vybuchlo auto naložené výbušninami před australskou ambasádou v Jakartě. Při útoku zahynulo devět lidí. Australská vláda po pátečních explozích ve dvou jakartských hotelech již vydala varování, v němž doporučuje australským občanům do Indonésie necestovat.

Témata: indonésie | Terorismus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA odmítly čínskou rezoluci o vzájemné spolupráci

23.03.2018 17:05 Ženeva - Na půdě Rady pro lidská práva OSN v Ženevě se dnes střetli zástupci Spojených států a Číny…

Jmenování Boltona Trumpovým poradcem prý ohrožuje summit s KLDR

23.03.2018 15:02 Soul - Jmenování Johna Boltona novým bezpečnostním poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa by…

Výstraha Číně? Torpédoborec USA proplul kolem sporného útesu, Peking vyvádí

23.03.2018 13:30 Aktualizováno Peking - Americký torpédoborec Mustin dnes proplul v těsné blízkosti umělého ostrova, který…

V Ho Či Minově Městě vypukl požár, lidé skákali z oken. Nejméně 13 mrtvých

23.03.2018 07:54 Hanoj - Komplex obytných budov v Ho Či Minově Městě na jihu Vietnamu dnes zachvátil požár. Na místo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama