Klaus varuje Australany před "panikáři globálního oteplování"

Canberra - Václav Klaus v Austrálii varuje před emisními povolenkami a "panikáři globálního oteplování", píše v úterý deník Sydney Morning Herald.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus, prezident ČR

Český prezident v těchto dnech pobývá v Austrálii. Účastní se seminářů pořádaných nevládním Ústavem pro veřejné záležitosti. Přednáší tam své názory na změny podnebí.
 
Klaus na pátém kontinentu prosazuje myšlenku, že ti, kteří se zasazují o omezení emisí skleníkových plynů, omezují lidskou svobodu.
 
"Nevěřím v nevinnost panikářů varujících před globálním oteplováním (global warming alarmists)," řekl český prezident během debaty v tiskovém klubu v hlavním městě Canbeře. "Oni se nestarají o životní prostředí. Oni to prostě využívají ke své křížové výpravě, jejímž cílem je omezit naši svobodu a prosperitu. Nechci se dopouštět laciných srovnání jejich ideologie s komunismem, ale vidím mnoho podobného," pokračoval.
 
Klaus přiletěl do Austrálie v době, kdy vláda zavádí systém emisních povolenek známý z Evropy. Povolenky dávají držiteli (průmyslovému podniku) právo vypouštět do atmosféry skleníkové plyny v přepočtu na ekvivalent oxidu uhličitého. Musí se však za ně platit. Je to vlastně daň ve prospěch životního prostředí.
 
Klaus varoval Australany, že povolenky jejich ekonomiku oslabí. "Pokud chce někdo snížit emise skleníkových plynů, měl by očekávat revoluci ve výkonnosti ekonomiky. Nebo by měl organizovat celosvětově ekonomický pokles. Nic jiného není možné, buď, anebo," prohlásil prezident.
 
Povolenky prosadila vláda labouristické premiérky Julie Gillardové.
 
Gillardová v pondělí vystoupila na tiskové konferenci s Tonym Blairem, bývalým britským premiérem. Blair její plán podpořil.
 
Setkání s Klausem Gillardová odmítla.
 
Klaus měl v úterý naplánován rozhovor pro televizi. Nakonec z něj ale sešlo.
 
Televize sídlí v areálu parlamentu. Australané tam odmítli Klause pustit bez toho, aby prošel bezpečnostním rámem. Klaus to odmítl, otočil se a odjel zpátky do hotelu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Série explozí v KLDR: Kim dal zničit hlavní jaderné testovací centrum

24.05.2018 15:11 Aktualizováno Pchjongjang - Severní Korea dnes oznámila, že zcela zlikvidovala své hlavní jaderné testovací…

V Malajsii oběsí australskou babičku. Stala se obětí milostného podvodu,…

24.05.2018 14:53 Kuala Lumpur - V Malajsii dnes byla odsouzena k trestu smrti oběšením čtyřiapadesátiletá…

Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v…

24.05.2018 13:52 Aktualizováno Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před…

Útok abnormálními zvuky? Čína nezjistila důvod potíží zaměstnance…

24.05.2018 12:41 Peking - Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že zatím nezjistilo důvod zdravotních potíží,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama