Vůdci íránské opozice vyzvali k propuštění zadržených demonstrantů

TEHERÁN - Vůdci íránské opozice vyzvali v sobotu vysoce postavené duchovní, aby se zasadili o okamžité propuštění těch, kteří byli zadrženi během povolebních demonstrací. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Prohlášení dvou neúspěšných kandidátů Mir Hosejna Musávího a Mehdího Karrúbího a bývalého prezidenta Mohammada Chatámího zveřejnily Musávího internetové stránky Ghalamnews a stránky Karrúbího politické strany Etemad-e Melli.

"Jediná cesta ven z této situace je okamžité propuštění zadržených. Máme starosti o jejich fyzické i psychické zdraví. Je špatné spojovat zadržené z řad proreformní opozice s cizími zeměmi," stojí ve společném prohlášení. "Chceme, abyste vy, duchovní, připomněli, jak škodlivý je výsledek nedodržování práva, a zabránili šíření útisku v islámské republice."

Vítěz prezidentských voleb Mahmúd Ahmadínežád by měl složit prezidentskou přísahu během prvního srpnového týdne, citovala v sobotu íránská agentura Mehr zástupce předsedy íránského parlamentu Mohammada Rézu Bahónára. Podle některých informací tak měl Ahmadínežád učinit již v sobotu.

Íránská opozice protestuje proti výsledkům prezidentských voleb z 12. června. V nich se utkali Hossein Musáví a Mahmúd Ahmadínežád, přičemž jako vítěz z nich podle oficiálních výsledků nakonec vyšel Ahmadínežád. Musáví, jeho příznivci i mnoho analytiků a znalců Íránu však tvrdí, že výsledky voleb byly zfalšovány a Ahmadínežád zvítězil za pomoci podvodů.

Policie zadržela stovky účastníků demonstrací, další desítky zahynuly při střetech demonstrantů s policií členy milice Basídža.

Nepokoje v zemi znovu začaly minulý pátek, kdy bývalý prezident Akbar Hášimí Rafsandžání prohlásil, že situaci v zemi by se dalo říkat krize a vyzval k zavedení svobody tisku, dodržování práva a propuštění osob, které byly zadrženy během povolebních nepokojů.

Na sobotu jsou v desítkách světových měst naplánovány demonstrace za propuštění zadržovaných Íránců.

Témata:
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Vůdci íránské opozice vyzvali k propuštění zadržených demonstrantů

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Bude Německo chránit islamistické radikály? Deník upozornil na…

27.04.2017 11:13 Berlín - Bývalí bojovníci radikálního hnutí Taliban mohou získat v Evropě ochranu, protože se…

Francouzský soud odmítl vydat kosovského expremiéra do Srbska

27.04.2017 11:03 Paříž - Odvolací soud ve Francii odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců…

Změna plánu? Putin by se s Trumpem mohl sejít už v květnu

27.04.2017 10:57 Moskva - List Kommersant dnes uvedl, že by se rusko-americký summit mohl uskutečnit už koncem…

Turecko vzteky bez sebe: Kritizuje český parlament a Zemana za uznání…

27.04.2017 10:54 Aktualizováno Ankara/Praha - Turecká diplomacie odsoudila rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama