Vůdci íránské opozice vyzvali k propuštění zadržených demonstrantů

TEHERÁN - Vůdci íránské opozice vyzvali v sobotu vysoce postavené duchovní, aby se zasadili o okamžité propuštění těch, kteří byli zadrženi během povolebních demonstrací. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Prohlášení dvou neúspěšných kandidátů Mir Hosejna Musávího a Mehdího Karrúbího a bývalého prezidenta Mohammada Chatámího zveřejnily Musávího internetové stránky Ghalamnews a stránky Karrúbího politické strany Etemad-e Melli.

"Jediná cesta ven z této situace je okamžité propuštění zadržených. Máme starosti o jejich fyzické i psychické zdraví. Je špatné spojovat zadržené z řad proreformní opozice s cizími zeměmi," stojí ve společném prohlášení. "Chceme, abyste vy, duchovní, připomněli, jak škodlivý je výsledek nedodržování práva, a zabránili šíření útisku v islámské republice."

Vítěz prezidentských voleb Mahmúd Ahmadínežád by měl složit prezidentskou přísahu během prvního srpnového týdne, citovala v sobotu íránská agentura Mehr zástupce předsedy íránského parlamentu Mohammada Rézu Bahónára. Podle některých informací tak měl Ahmadínežád učinit již v sobotu.

Íránská opozice protestuje proti výsledkům prezidentských voleb z 12. června. V nich se utkali Hossein Musáví a Mahmúd Ahmadínežád, přičemž jako vítěz z nich podle oficiálních výsledků nakonec vyšel Ahmadínežád. Musáví, jeho příznivci i mnoho analytiků a znalců Íránu však tvrdí, že výsledky voleb byly zfalšovány a Ahmadínežád zvítězil za pomoci podvodů.

Policie zadržela stovky účastníků demonstrací, další desítky zahynuly při střetech demonstrantů s policií členy milice Basídža.

Nepokoje v zemi znovu začaly minulý pátek, kdy bývalý prezident Akbar Hášimí Rafsandžání prohlásil, že situaci v zemi by se dalo říkat krize a vyzval k zavedení svobody tisku, dodržování práva a propuštění osob, které byly zadrženy během povolebních nepokojů.

Na sobotu jsou v desítkách světových měst naplánovány demonstrace za propuštění zadržovaných Íránců.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolem Češky zadržené v Pákistánu kolují smyšlené zprávy, prý hrozí…

23.01.2018 14:43 Aktualizováno Praha/Islámábád - Případem 21leté Češky, která byla tento měsíc zadržena na letišti v pákistánském…

Ostrov Jáva postihlo zemětřesení, bylo cítit i v Jakartě. Na studenty se…

23.01.2018 13:43 Aktualizováno Jakarta - Indonéský ostrov Jáva postihlo dnes zemětřesení o síle 6,1 stupně. Vlny cunami podle…

Jaderný útok na Ameriku? Hrozba se zvyšuje, tvrdí CIA

23.01.2018 12:56 Washington - Severní Korea bude v blízké budoucnosti schopna zaútočit jadernými zbraněmi na území…

Severokorejský zběh spáchal v KLDR vraždu

23.01.2018 12:02 Soul - Severokorejský voják (24), který v listopadu přeběhl do Jižní Koreje a byl při tom…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama