Vůdci íránské opozice vyzvali k propuštění zadržených demonstrantů

TEHERÁN - Vůdci íránské opozice vyzvali v sobotu vysoce postavené duchovní, aby se zasadili o okamžité propuštění těch, kteří byli zadrženi během povolebních demonstrací. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Prohlášení dvou neúspěšných kandidátů Mir Hosejna Musávího a Mehdího Karrúbího a bývalého prezidenta Mohammada Chatámího zveřejnily Musávího internetové stránky Ghalamnews a stránky Karrúbího politické strany Etemad-e Melli.

"Jediná cesta ven z této situace je okamžité propuštění zadržených. Máme starosti o jejich fyzické i psychické zdraví. Je špatné spojovat zadržené z řad proreformní opozice s cizími zeměmi," stojí ve společném prohlášení. "Chceme, abyste vy, duchovní, připomněli, jak škodlivý je výsledek nedodržování práva, a zabránili šíření útisku v islámské republice."

Vítěz prezidentských voleb Mahmúd Ahmadínežád by měl složit prezidentskou přísahu během prvního srpnového týdne, citovala v sobotu íránská agentura Mehr zástupce předsedy íránského parlamentu Mohammada Rézu Bahónára. Podle některých informací tak měl Ahmadínežád učinit již v sobotu.

Íránská opozice protestuje proti výsledkům prezidentských voleb z 12. června. V nich se utkali Hossein Musáví a Mahmúd Ahmadínežád, přičemž jako vítěz z nich podle oficiálních výsledků nakonec vyšel Ahmadínežád. Musáví, jeho příznivci i mnoho analytiků a znalců Íránu však tvrdí, že výsledky voleb byly zfalšovány a Ahmadínežád zvítězil za pomoci podvodů.

Policie zadržela stovky účastníků demonstrací, další desítky zahynuly při střetech demonstrantů s policií členy milice Basídža.

Nepokoje v zemi znovu začaly minulý pátek, kdy bývalý prezident Akbar Hášimí Rafsandžání prohlásil, že situaci v zemi by se dalo říkat krize a vyzval k zavedení svobody tisku, dodržování práva a propuštění osob, které byly zadrženy během povolebních nepokojů.

Na sobotu jsou v desítkách světových měst naplánovány demonstrace za propuštění zadržovaných Íránců.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přestanou jednat "v rukvičkách". Pro civilisty to nevypadá dobře,…

24.08.2017 00:01 NÁZOR - Ve svém pondělním velkém projevu ve virginském Fort Myer se Donald Trump obrátil zády ke…

V Japonsku představili robotického buddhistického kněze, má sloužit pohřby

23.08.2017 21:52 Tokio - Na tokijském veletrhu Life Ending Industry Expo dnes byl v nové roli představen humanoidní…

Jak funguje ruská propaganda: Co si přeje Moskva, aby si svět myslel?

23.08.2017 14:01 Washington - Výzkumníci panelu Hamilton 68 se snaží popsat taktiku a účinky ruské propagandy. Ta má…

Po nehodách torpédoborců byl sesazen velitel sedmé flotily USA

23.08.2017 12:27 Washington/Singapur - Po nehodě torpédoborce John McCain, který se v pondělí u Singapuru střetl s…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama