V Číně zabíjí plicní mor

Peking - Již třetí člověk zemřel v krátké době na plicní mor v severozápadní čínské provincii Čching-chaj. Zbylých 10 tisíc obyvatel města C'-kche-tchan, kde k úmrtím došlo, je v karanténě, informuje v úterý televize BBC.

Přidejte svůj názor

Zatím poslední obětí moru je 64letý Tan-č', který v nedávné době přišel do styku s dvaatřicetiletým pastevcem, který nemoci podlehl jako první.

Čínské úřady první úmrtí na plicní mor oznámily v neděli, neuvedly však, kdy přesně k němu došlo. Druhou obětí infekce plicního moru ve městě C'-kche-tchan se stal sedmatřicetiletý muž, který byl sousedem první oběti.

Pod dohledem lékařů se aktuálně nachází devět lidí, jde většinou o příbuzné obětí nemoci. Jeden z nich se nachází ve vážném stavu a u dalšího se již projevil kašel a bolesti hrudníku. Zvýšený dohled se ale týká celého města. Nikdo z obyvatel C'-kche-tchanu nesmí opustit město, úřady se nyní snaží najít všechny, kteří přišli se třemi oběťmi do kontaktu. Podle čínských úřadů je město dostatečně zásobované a karanténa prý nijak život v něm neomezuje.

Plicní mor je nejvzácnější formou moru. Přenáší se mezi lidmi vzduchem a nakazit se je možné zejména při kašlání. Prvními příznaky je horečka, bolest hlavy a také neschopnost popadnout dech. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří mezi nejsmrtelnější infekční onemocnění. Člověk na něj může zemřít již 24 hodin po nakažení.

Plicní mor způsobuje stejný typ bakterie jako dýmějový mor, který je známý také pod názvem „černá smrt“. Ta si v Evropě ve středověku vyžádala na 25 milionů lidských životů.

Témata: zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostrov Jáva postihlo zemětřesení, bylo cítit i v Jakartě. Na studenty se…

23.01.2018 13:43 Aktualizováno Jakarta - Indonéský ostrov Jáva postihlo dnes zemětřesení o síle 6,1 stupně. Vlny cunami podle…

Jaderný útok na Ameriku? Hrozba se zvyšuje, tvrdí CIA

23.01.2018 12:56 Washington - Severní Korea bude v blízké budoucnosti schopna zaútočit jadernými zbraněmi na území…

Kolem Češky zadržené v Pákistánu kolují smyšlené zprávy, prý hrozí…

23.01.2018 12:17 Praha/Islámábád - Případem 21leté Češky, která byla tento měsíc zadržena na letišti v pákistánském…

Severokorejský zběh spáchal v KLDR vraždu

23.01.2018 12:02 Soul - Severokorejský voják (24), který v listopadu přeběhl do Jižní Koreje a byl při tom…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama